САЩ срещу хусите: Военна операция с послание към Иран

Хусити

Нощес, Съединените щати предприеха мащабна военна операция срещу хусите в Йемен, която според някои наблюдатели може вече да е приключила, докато други смятат, че тя ще продължи в следващите дни. Тази операция обаче далеч не е само срещу хусите – тя е демонстрация на сила, насочена към Иран, основният поддръжник на йеменските бунтовници. Президентът Доналд Тръмп, в типичния си решителен стил, отправи ясно предупреждение както към хусите, така и към Техеран, подчертавайки, че Америка няма да толерира заплахи срещу своите интереси.

Начало на операцията: Удари по ключови цели

В нощта на операцията американските сили нанесоха мощни въздушни удари, насочени предимно към градовете Ходейда и Сана. Ходейда, разположен на брега на Червено море, е важен порт, докато Сана е бившата столица на Йемен, която днес служи като център на територията, контролирана от хусите. Целите на ударите включваха системи за противовъздушна отбрана, складове за ракети и други военни обекти. Според информацията, атаките са били осъществени с участието на самолети F-18 Super Hornet от американския самолетоносач „Труман“, подкрепени от ракетни крейсери, есминци и подводницата „Джорджия“, въоръжена с над 100 крилати ракети „Томахоук“.

Тези удари не бяха случайни. Хусите, които доскоро мнозина си представяха като примитивна групировка, вече разполагат с модерно ракетно оръжие, благодарение на подкрепата от Иран. Те се превърнаха в сериозна заплаха, особено след като започнаха да атакуват кораби в Червено море в подкрепа на „Хамас“ след избухването на войната в Израел на 7 октомври 2023 г.

Червено море: Парализа на световната търговия

Хусите започнаха атаките си срещу кораби, които според тях били свързани с Израел, но скоро разшириха обсега си, удряйки плавателни съдове без ясна връзка с конфликта. Това доведе до почти пълно спиране на корабоплаването през Баб ел-Мандебския пролив – ключова артерия, през която преминават 30% от световните контейнерни превози. Корабите започнаха да заобикалят Африка, което увеличи времето и разходите за доставка, а оттам и цените на стоките.

Предишната администрация на Джо Байдън, според Тръмп, не успя да се справи с проблема. Коалицията между САЩ, Великобритания и европейски съюзници беше неефективна, а редките удари срещу хусите не доведоха до видим резултат. Тръмп обвини Байдън в слабост, заявявайки, че бездействието му е позволило на хусите да парализират световната търговия и да изнудват корабни компании, които дори им плащали „рекет“ за безопасен проход.

Послание към Иран

Макар хусите да са пряката цел, истинският адресат на операцията е Иран. В своето обръщение Тръмп предупреди Техеран: „Не смейте да заплашвате американския народ или неговия президент. Ако не приемете сделката, ще ви накараме да платите пълната цена за действията си – и няма да бъдем милостиви.“ Това е ясен сигнал, че САЩ са готови да ескалират конфликта, ако Иран продължи да подкрепя свои проксита като хусите.

Операцията идва на фона на отказ на Иран да преговаря с Вашингтон, като иранските лидери нарекоха САЩ „хулиганска държава“. Тръмп, изглежда, реши да използва хусите като „боксова круша“, за да покаже на Техеран какво може да последва, ако не се стигне до споразумение.

Хусите вече изразиха готовност за преговори с Вашингтон, което може да доведе до спиране на операцията. Според последни данни, ударите са причинили смъртта на поне 30 души, включително шест високопоставени лидери на групировката, а над 100 са ранени. Хусите традиционно представят жертвите като „мирни жители“, но това не променя факта, че военният им потенциал е сериозно отслабен.

Дали операцията ще спре тук, зависи от целите на Тръмп. Ако задачата е била само да се демонстрира сила пред Иран, може би ударите ще приключат скоро. Но ако хусите продължат атаките си – например срещу кораби или Израел – американските сили са готови да продължат. В близост до Йемен остават значителни военни ресурси, включително самолетоносачът „Труман“ и подводницата „Джорджия“, което дава на САЩ възможност да удрят още дълго.

Дългосрочният проблем

Докато въздушните удари могат да ограничат военните способности на хусите, пълното им унищожаване изглежда невъзможно без наземна операция – сценарий, който никой не желае. Опитът на Саудитска Аравия, която години наред воюва срещу хусите без успех, е показателен. Затова мнозина смятат, че истинското решение лежи в справянето с Иран – главният спонсор на хусите и други терористични групи в региона.

Тръмп изглежда решен да наложи ред в Червено море и да възстанови нормалното корабоплаване. Дали това ще стане чрез преговори, или чрез продължителна военна кампания, предстои да видим. Едно е сигурно – САЩ няма да търпят повече хаоса, който хусите успяха да наложат на една от най-важните търговски артерии в света.

Powered by atecplugins.com