Телефоният разговор между Тръмп и Путин завърши с едно голямо НИЩО

Тръмп Путин

Приключи дългоочакваният телефонен разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския диктатор Владимир Путин. Според информация от американски медии и други източници, дискусията е продължила повече от два часа, като основните теми са били прекратяването на войната на Русия срещу Украйна, състоянието на енергийната инфраструктура и териториалните въпроси. Този разговор бележи значителна промяна в подхода на новата администрация на Белия дом спрямо предишните политики на САЩ към Русия.

Теми и очаквания от преговорите

Преди разговора Доналд Тръмп публикува в социалната си мрежа Truth Social, че „много елементи от окончателното споразумение вече са договорени, но предстои още работа“. Сред обсъжданите теми бяха нормализирането на двусторонните отношения между САЩ и Русия, както и конкретни стъпки за прекратяване на конфликта в Украйна. От Кремъл потвърдиха подготовката за разговора, като говорителят на Путин, Дмитрий Песков, отбеляза, че двете страни ще обсъдят както войната, така и бъдещите отношения между двете държави.

Според заместник-ръководителя на администрацията на Белия дом Ден Суина, преговорите са започнали в 10:00 сутринта по източно време на САЩ и са протекли „добре“. Различни издания обаче съобщават различна продължителност – от час и половина според някои източници до над два часа според други.

Предложение за прекратяване на огъня

Една от ключовите цели на разговора беше да се убеди Москва да приеме 30-дневно прекратяване на огъня, което да проправи пътя към трайно мирно споразумение. Вашингтон изрази надежда, че това ще бъде първа стъпка към дългосрочно решение. Кремъл потвърди края на преговорите, но специалният представител на Путин, Кирил Дмитриев, отхвърли обвиненията, че Русия продължава да обстрелва цивилна инфраструктура в Украйна, въпреки доказателствата за обратното.

От своя страна, Украйна вече прие предложението на САЩ за временно спиране на бойните действия. Президентът Володимир Зеленски заяви миналата седмица след преговори в Саудитска Арабия, че страната му е готова да направи тази „положителна стъпка“, но подчерта, че успехът зависи от съгласието на Москва. „Прекратяването на огъня ще започне, когато Русия каже „да“, добави той.

Позицията на Путин и териториалните спорове

Въпреки че Путин изрази принципна „подкрепа“ за идеята за примирие, той настоява за уреждане на „няколко ключови условия“. Сред тях, са териториални отстъпки от страна на Киев и контрол над Запорожката атомна електроцентрала – предложения, които срещат остра критика от украинска страна. Руският диктатор, чиито войски нахлуха в Украйна през февруари 2022 г., продължава да настоява на своите условия (болните му фантазии за Новорусия), докато силите му не преустановяват военните действия.

Реакция на САЩ и международната общност

След срещата в Джида между делегации на САЩ и Украйна, двете страни обявиха, че при спазване на прекратяването на огъня Вашингтон ще възобнови военната помощ и обмена на разузнавателна информация с Киев. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио подчерта, че „сега топката е в полето на Русия“ и че отговорността за мира лежи върху Москва.

Нова политика на Белия дом

Анализатори отбелязват рязка промяна в подхода на администрацията на Тръмп спрямо тази на предшественика му Джо Байдън. Докато Байдън залагаше на международна изолация на Русия и подкрепа за Украйна без директни преговори с Кремъл, Тръмп настоява за бързо постигане на мир, дори ако това означава огромни, неоправдани от реалността на бойното поле, компромиси от страна на Киев. Експерти в Вашингтон смятат, че Тръмп може да подтиква Украйна към териториални отстъпки, за да постигне целта си за прекратяване на конфликта.

Какво предстои?

Путин не е в състояние да спре войната, защото руската икономика веднъж вече преживя опит за конверсия от военно към гражданско производство и резуттата беше разпад на СССР на 15 отделни държави.

Очаква се Белият дом да публикува официално комюнике с подробности от преговорите, докато международната общност следи внимателно развитието на ситуацията. Междувременно напрежението остава високо, а надеждите за мир в Украйна зависят от следващите ходове на диктатор психопат и президент в очевидно лошо ментално здраве и пълно отсъствие на ценностна система.

Powered by atecplugins.com