Япония предупреждава за сериозни икономически последици след обявяването на тарифи от Тръмп върху автомобилите

Японското правителство изрази загриженост в четвъртък относно „значителното въздействие“ върху икономическите връзки със Съединените щати и глобалната търговия, след като президентът Доналд Тръмп обяви вносни мита върху автомобилите. Токио, един от най-близките икономически и стратегически съюзници на Вашингтон, е изправен пред предизвикателство, тъй като японските компании са най-големите инвеститори в САЩ, а един на всеки десет работни места в Япония е свързан с автомобилния сектор.

На 25 март Тръмп обяви 25-процентни тарифи върху „всички автомобили, които не са произведени в Съединените щати“, които ще влязат в сила от 00:01 часа източно време (04:01 GMT) на 3 април. Това решение предизвика остра реакция в Япония, където премиерът Ишиба Шигеру, провел приятелски разговори с Тръмп миналия месец в Белия дом, заяви, че страната му обмисля „подходящ“ отговор. „Япония е направила значителни инвестиции и е създала много работни места, което не важи за всички страни. Ние сме номер едно по инвестиции в САЩ“, подчерта Ишиба.

Говорителят на правителството Йошимаса Хаяши изрази мнение, че новите мерки и други широкомащабни търговски ограничения от страна на САЩ биха могли да окажат значително влияние върху икономическите отношения между двете страни, както и върху световната икономика и многостранната търговска система. „В отговор на това обявление отново казахме на правителството на САЩ, че тази мярка е изключително вредна, и настоятелно призовахме да бъде изключена Япония от обхвата й“, добави Хаяши.

Реакция в Южна Корея и спад на акциите

Южна Корея също реагира бързо. Министърът на търговията и индустрията Ан Дук-гън свика спешна среща с големи автомобилни производители след обявлението на Тръмп. „Правителството ще работи в тясно сътрудничество с индустрията, за да разработи контрамерки, и в координация с други министерства ще обяви цялостен план за спешен отговор за автомобилния сектор през април“, заяви Ан.

Решението на Тръмп нанесе удар върху автомобилните производители в Азия, като акциите на водещи компании отбелязаха спад, макар по-късно да възстановиха част от загубите си. Toyota, най-продаваният автомобилен производител в света, завърши деня с понижение от 2,0%, Nissan загуби 1,7%, а Honda – 2,5%. В Южна Корея акциите на Hyundai паднаха с 4,0%.

Honda коментира пред AFP, че ще „проучи въздействието на тарифите върху бизнеса си, след което ще вземем мерки за минимизиране на последиците“. Toyota не беше незабавно достъпна за коментар.

Икономически връзки между САЩ и Япония

Автомобилите представляват около 28% от износа на Япония за САЩ, който през 2024 г. възлиза на 21,3 трилиона йени (142 милиарда долара). Японските министри активно лобираха пред американските си колеги за изключения от тарифите за стоки като стомана и автомобили, но тези молби бяха отхвърлени. Администрацията на Тръмп твърди, че тези мита ще увеличат държавните приходи, ще съживят американската индустрия и ще окажат натиск върху други страни по приоритетите на САЩ. Критиците обаче смятат, че те ще повишат цените за американските потребители.

Около 50% от автомобилите, продавани в САЩ, се произвеждат на местно ниво. Японските автомобилни производители представляват около 16% от вноса на автомобили в САЩ, а южнокорейските – 15%.

Икономически последици

Според Такахиде Киучи, икономист в Nomura, 25-процентните тарифи ще намалят японската икономика с около 0,2%. „Това би довело до свиване на местното производство и заетостта и би насърчило стагнацията на икономиката“, предупреди той. Сейджи Сугиура, старши анализатор в Tokai Tokyo Intelligence Laboratory, изчисли, че тарифите могат да струват допълнително 11,4 милиарда долара на шестте най-големи японски автомобилни производители. „Това е много силно въздействие“, отбеляза той пред AFP.

Powered by atecplugins.com