В последните дни от путинската федерация пристигнаха няколко новини, които заслужават внимание. В нощта на 29 март 2025 г. Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) отново атакуваха временно окупирания Луганск. Местни жители публикуваха в социалните мрежи видеоклипове и снимки, които позволиха на експерти да определят точното място на удара – заводът „Трансмаш“. Официални коментари от украинските военни все още няма, но информацията, разпространена в мрежата, вече дава известна представа за случилото се.
Според украински източници ударът е извършен с няколко безпилотни летателни апарата (дронове), без да се уточнява техният тип. Целта обаче е ясна: военна ремонтна база, място за дислокация на значителен брой руски войници и пункт за сглобяване на ударни дронове за руската армия. Съдейки по видеоматериалите, публикувани от самите окупатори, поне два дрона са поразили обекта, а последиците са впечатляващи – „гори нещо, виждаш ли там в далечината“, коментират очевидци. Снимките от мястото показват сериозни разрушения, което предполага, че ударът е бил добре планиран и ефективен.
Този случай не е изолиран. Предишните атаки срещу Луганск демонстрират, че ВСУ систематично унищожават военната инфраструктура на окупаторите в града. Вероятно „Трансмаш“ няма да е последната цел, а руските сили в региона би трябвало да се подготвят за нови удари. „Този змиярник, в който седят, вече е в графика за изчистване“, отбелязват наблюдатели.
Реакцията на руснаците: Изненада и хаос
Интересно е как руските коментатори и военни реагират на тези събития. Вместо да признаят ефективността на украинските действия, те предпочитат да акцентират върху собствените си проблеми. Един от най-любопитните аспекти е свързан с кибервойната, която се разиграва паралелно с бойните действия. Наскоро стана ясно, че руски военнослужещи са използвали хакнато туристическо приложение – „Alpine Quest“, разработено от френската компания PSI Beria. Приложението, първоначално предназначено за планински туризъм, е било модифицирано от руски хакери, за да служи за координация на атаки срещу украинските позиции.
Обаче украинските киберспециалисти са успели да обърнат оръжието срещу врага. Те са хакнали обратно „Alpine Quest“, което е дало на ВСУ достъп до ценна информация – местоположението на руските подразделения, техните маршрути и логистика. Резултатът? Масирани и изключително прецизни удари по руските позиции, които предизвикаха паника сред окупаторите. Един от руските военни експерти, подполковник Олег Иванников, дори публикува драматична статия в пропагандистския сайт „Новая строка“ под заглавие „Ние изгубихме Alpine Quest“. В нея той описва как Киев е получил предимство благодарение на тази кибератака.
Реакцията на руското Министерство на отбраната не закъсня. На 30 март 2025 г. ведомството издаде заповед, с която забранява на военнослужещите да използват чуждестранен софтуер, включително „Alpine Quest“. В официалното съобщение се подчертава, че подобни приложения не са одобрени и могат да доведат до изтичане на секретна информация към противника – нещо, което очевидно вече се е случило. Вместо модерни технологии руското командване нареди връщане към хартиените карти. Този ход напомня за провала на руските колони през 2022 г., когато използването на остарели карти доведе до логистичен хаос.