Животът на Земята може да е започнал с тихи „микромълнии“ във водна мъгла – това разкрива ново изследване, публикувано в Science Advances. Учените са крачка по-близо до разгадаването на древна тайна: как неживото е родило първите молекули на живота преди милиарди години?
Експериментът се завръща
През 1953 г. Милър и Юри показали, че мълнии в „първична супа“ от газове и вода могат да създадат аминокиселини – градивните елементи на живота. Сега екипът на д-р Ричард Зар от Станфорд надгради това, фокусирайки се върху микроскопични капки вода – от 1 до 20 микрона. Смесвайки амоняк, метан и азот, те заснели слаби светлинни проблясъци – „микромълнии“ – между заредените капчици, раждащи глицин и урацил.
Искрата на живота
„Не открихме нова химия, а нов механизъм“, казва Зар. За разлика от редките мълнии, водните пръски са били повсеместни на младата Земя. Тези миниатюрни разряди са можели да „изпържат“ аминокиселини в локви, където те са се натрупвали и усложнявали. Д-р Ейми Уилямс от Флоридския университет добавя: „За това е нужна огромна енергия, а микромълниите я дават.“
Въпроси без отговор
Макар да доближава истината, изследването не я решава. Алтернативи като хидротермални извори или космически молекули от комети (панспермия) остават в играта. „Не знаем всичко, но сме по-близо“, казва Зар. Водата – „синият мрамор“ – може би е била повече от животоподдържаща: тя е искрата, която ни е създала.