Според вестник „Вашингтон Пост“ помощниците в Белия дом са подготвили планове за налагане на мита от около 20% върху по-голямата част от вноса на стоки в САЩ на стойност 3 трилиона долара годишно. Това идва в момент, когато президентът Доналд Тръмп се готви да обяви мита, които предизвикват тревога сред глобалните бизнеси, потребители и инвеститори заради засилващата се световна търговска война.
От седмици Тръмп отбелязва 2 април като „Ден на освобождението“ – дата, на която планира най-амбициозните си действия за преобръщане на търговските норми, установени през последните повече от половин век. Тези норми доведоха до спад на бариерите пред международната търговия, но според републиканския президент са поставили американските стоки и работници в неизгодна позиция.
В неделя Тръмп заяви, че митата ще бъдат насочени към всички държави, а в понеделник Белият дом уточни, че всяка страна, която е третирала американците несправедливо, трябва да очаква мито. Според „Вашингтон Пост“ съветниците на президента все още не са взели окончателно решение, като на масата има няколко възможности. Администрацията на Тръмп обмисля и използването на трилионите долари, които се очаква да постъпят от новите приходи от внос, за данъчен дивидент или възстановяване на средства, съобщиха трима източника, запознати с въпроса.
Представители на Белия дом не отговориха веднага на запитване за коментар относно предложението.
Глобалните инвеститори очакват с нетърпение повече подробности. Републиканският президент вече наложи мита върху алуминий, стомана и автомобили, както и повишени мита върху всички стоки от Китай. С наближаването на 2 април се появяват признаци, че американската икономика, която през последните няколко години растеше с над средните темпове, губи инерция поради несигурността, породена от често хаотичния подход на Тръмп към икономическите политики, особено в областта на търговията.
Редица проучвания сред домакинства и бизнеси показват намаляващо доверие в икономическите перспективи. Те изтъкват нарастващи опасения, че митата на Тръмп ще доведат до възобновяване на инфлацията, като последният период на бързо нарастващи цени все още е жив в паметта на потребителите. Разтревожените инвеститори продават акции агресивно повече от месец, като от средата на февруари стойността на американските акции е намаляла с близо 5 трилиона долара.
Рисковете не са ограничени само до САЩ. Бизнес проучвания, публикувани във вторник, показват отслабване на фабричната активност в Азия поради засилващата се търговска война с мита и забавянето на глобалното търсене, което влошава настроенията в бизнеса и помрачава перспективите. Първоначалните признаци за възстановяване на производството в Европа междувременно бяха засенчени от притеснения, че част от повишената активност през март може да се дължи на предварително натрупване на поръчки от купувачите, за да изпреварят новите мита на Тръмп.