Френският президент Еманюел Макрон събра ключови министри и експерти в сряда, за да обсъдят ситуацията с Иран, включително неговата ядрена програма, на фона на нарастващото напрежение между Техеран и американския президент Доналд Тръмп, съобщиха три дипломатически източника.
Подобно заседание на кабинета, посветено на конкретна тема, е рядкост и подчертава нарастващата загриженост сред европейските съюзници на Вашингтон, че Съединените щати и Израел биха могли да предприемат въздушни удари срещу ядрените съоръжения на Иран, ако скоро не бъде постигнато споразумение чрез преговори относно ядрената му програма.
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет е засилил военните способности на САЩ в Близкия изток с допълнителни бойни самолети, съобщи Пентагонът във вторник. Това става на фона на бомбардировките на САЩ срещу хутите, които контролират голяма част от Йемен и са подкрепяни от Иран. Високопоставен европейски служител отбеляза, че европейските стратези се питат дали тази кампания не е предвестник на американски удар срещу Иран през следващите месеци.
Тръмп, който призова „върховния лидер“ на Иран – Али Хаменей незабавно да започне преговори, заплаши в неделя Техеран с бомбардировки и вторични мита, ако не бъде постигнато споразумение за ядрената му програма. Западните страни твърдят, че тази програма е насочена към разработване на оръжия. Това беше доказано и от Израел, който успя да отмъкне целият архив на ядрената програма на Иран от центъра на Техеран. Ударът беше извършен от Мосад през 2018 г. Откраднатите данните са с обем 55 000 страници, документи и 163 компакт диска с бележки, видеоклипове и планове.
В четвъртък в Париж ще пристигне външният министър на Израел, пряк противник на Иран. Дипломатически източници съобщиха, че министрите на Франция, Великобритания и Германия се надяват да обсъдят иранският въпрос с американския държавен секретар Марко Рубио по време на срещата на министрите на НАТО в Брюксел тази седмица.
Тръмп изтегли САЩ от споразумението от 2015 г. между Иран и световните сили, което налагаше строги ограничения върху ядрените дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите. Той също така възстанови широкомащабни американски санкции.
Оттогава Иран значително надхвърли ограниченията на това споразумение за обогатяване на уран, като произвежда и трупа запаси с висока степен на чистота на ядрения материал – далеч над това, което западните сили смятат за оправдано за цивилна, енергийна програма и близо до нивото, необходимо за ядрени бойни глави. Иран отрича да разработва ядрено оръжие.
Франция, Великобритания и Германия през последните месеци се опитват да увеличат натиска върху Иран, за да го върнат на масата за преговори относно ядрената му програма. Те проведоха няколко кръга разговори с Иран, включително на техническо ниво миналата седмица, за да поставят основите за някаква форма на споразумение.
Администрацията на Тръмп обаче първоначално се фокусира върху кампания на „максимален натиск“, което затруднява координацията с европейските партньори, според дипломати.
Европейските сили се надяваха да убедят Иран да започне преговори за нови ограничения на ядрените си дейности, с цел постигане на споразумение най-късно до август. Това би дало достатъчно време за установяване на нови граници за програмата на Иран и вдигане на санкциите преди изтичането на споразумението от 2015 г. през октомври 2025 г.