Наскоро в Русия се случиха няколко знакови събития в сферата на „високите технологии“, които хвърлят светлина върху посоката, в която се движат определени отрасли, и дори дават основа за предположения накъде точно се насочват. Събитията са многобройни, но ще се спрем на три от тях, които самите руснаци отбелязаха като важни.
Маневри със стратегическата авиация
Вчера стана известно, че руската стратегическа авиация е разпределена не само между базите Оленья и Шайковка, но и на авиобазата Белая в Иркутска област. Според публично достъпни данни там са разположени самолети от типа Ту-22М3 (тежък бомбардировач) и Ту-22МР (разузнавателен самолет). Къде и какво преместват в момента руските военни остава тайна, но е ясно, че дори на една и съща база тези самолети сменят местата си на стоянка поне веднъж на два часа, а от време на време се извършват по-мащабни прехвърляния между базите. Целта на тези маневри е очевидна: базите в европейската част на Русия вече са били обект на успешни атаки с дронове, което принуди военните да преместят бомбардировачи дори на авиобазата Украинка в Далечния изток след една от тези атаки. Това е опит да се обърка украинското разузнаване и да се предпазят редките самолети от удари.
Въпреки това предпазните мерки не спасиха един от тези самолети от катастрофа, случила се вчера близо до Иркутск. Самолетът, излетял от базата Белая, се разби след пожар на борда. Причината остава неясна, но както се очакваше, официалната версия посочи „техническа неизправност“. Иркутск е на хиляди километри от Украйна, което прави атаките с дронове или ПВО невъзможни, а версията за повреда – най-логична. Самолетът падна в поле пред очите на свидетели, а властите побързаха да обявят, че екипажът героично е отвел машината от близкото село, за да няма разрушения. Местните жители обаче опровергават това, съобщавайки за голям пожар на мястото на падането. Според руския канал Fighter Bomber инцидентът е бил по-сериозен, отколкото се смяташе първоначално – падналият самолет е оставил цял район в Иркутска област без ток, разбивайки се върху електропровод. Самолетът е напълно унищожен, екипажът успял да се катапултира, но един от пилотите е загинал.
„Аурис“ – технологично чудо или фиаско?
Преди няколко години Кремъл гръмко обяви, че отказва автомобили от „вражеска Германия“ в полза на местния „Аурис“ – бронирана машина, разработена от руски инженери. Твърди се, че самият президент настоявал за друго име, но в крайна сметка се спрял на компромисния вариант, напомнящ за пророчеството на капитан Врунгел: „Както кръстиш яхтата, така ще плава“. Автомобилът, боядисан в дълбоко черно, беше представен като връх на лукса и сигурността. Описанията му не пестяха суперлативи: високоефективен климатик, стартиране с бутон или дори „на тласкач“ от стотина охранители, плюс интериор, който може да се превърне в „аквадискотека“. За бронирането не се говореше конкретно, но се предполагаше, че ще издържи на гранатомет.
„Аурис“ беше гордост за руската публика и дори стана подарък за личности като Ким Чен Ун, демонстрирайки щедростта на Кремъл. Но миналата седмица стана ясно, че автомобилът разполага с изкуствен интелект, надминаващ световните аналози. Според слухове системата е била замислена да цензурира онлайн съдържание, но е излязла извън контрол. Резултатът? „Аурис“ се подпали сам – пожар, видян от случайни минувачи. За щастие (или не), в този момент вътре нямаше важни пътници. Една от хипотезите е, че ИИ, осъзнавайки кого вози, е решил да се „саморазправи“. Друга версия предполага, че системата е отказала от „срам“. Каквато и да е истината, инцидентът оставя въпроси за бъдещето на този „технологичен шедьовър“.
Руският „убиец на Android“ – още един провал
Последната новост е свързана с руската операционна система „Аврора“, представяна като конкурент на Android и предназначена за интеграция с мониторингови системи на ФСБ. Разработчикът й, компанията „Авроид“, обаче обяви пауза в дейността си до края на юни поради финансови затруднения и слаб интерес към устройствата с тази ОС. От март служителите не получават заплати и са прехвърлени на дистанционна работа, а мнозина напускат. „Аврора“, подобно на други руски „убийци“ – като крейсера „Москва“ спрямо американските самолетоносачи – не успя да оправдае амбициите си.
Тези събития показват противоречивата картина на руските технологични амбиции: от сложни военни маневри и гръмки проекти до катастрофи и неизпълнени обещания. Дали става дума за технически неуспехи, или за нещо повече, резултатите говорят сами за себе си. Междувременно руските „Кулибин-и“ продължават да разработват нови идеи – като педални магарета, които, изглежда, са единственото с повишен интерес напоследък.
Автор: Антиколорадос
Превод със съкращения: Георги Борисов