Как работят бот-фермите: Разкрития за цените, целите и влиянието им в интернет

Трол ферма

Ако някога сте попадали на коментари под пост във Facebook или видеоклип в YouTube, вероятно сте забелязали нещо интересно: множество потребители изразяват „любов“ към Владимир Путин и Русия, нападат всеки, който не ги харесва и подкрепят войната. На пръв поглед това може да изглежда като спонтанна вълна от обществена подкрепа. Но при по-внимателна проверка често се оказва, че зад тези коментари стоят ботове – автоматизирани акаунти, създадени с цел да манипулират общественото мнение. Тези ботове не са случайни – те са част от организирани „бот-ферми“, управлявани от хора, които получават заплащане, за да пишат хвалебствени оди за „здравите сили“.

В последните години се говори много за това как руската власт използва подобни бот-ферми, за да създава илюзия за масова подкрепа. Същото се случва и в комерсиалния свят, където бизнеси прибягват до тези услуги, за да рекламират продукти или да заглушат критики. Въпреки това малко са тези, които са се заели да проучат темата в дълбочина. Едно от изключенията е разследването на изданието „Сирена“, което разкрива как работят тези бот-ферми, какви са цените на техните услуги и какви са целите зад тях.

Кирил Левченко, мениджър на проекти във Фонда за борба с корупцията (ФБК) споделя детайли от изследването си на темата и обяснява как функционира този подземен свят на интернет манипулациите.

Колко струва един бот?

„От години виждаме коментари от празни акаунти – никой не се съмнява, че това са ботове, но малко хора разбират как е организирано и колко струва“, започва Кирил. „В нашето разследване открихме, че това е изненадващо евтино. Например, ние похарчихме само 2000 рубли (около 40 лева) за 300 коментара и няколко хиляди харесвания под тях. Избрахме първия сервис, който намерихме в Google, но ако се потърси повече, цените могат да паднат още. При големи поръчки дори можеш да договориш специални условия с мениджърите на тези платформи.“

Тази достъпност прави бот-фермите привлекателни за всеки – от политически играчи до обикновени хора, които искат да увеличат видимостта си онлайн. „Това е толкова евтино, че е достъпно буквално за всеки“, добавя той.

Защо Facebook, YouTube и Google не ги спират?

Един от логичните въпроси е защо големите платформи като YouTube не правят повече, за да спрат тези ботове. „Колкото по-строга е защитата, толкова по-скъпо би било за тях“, обяснява Кирил. „А за нас, които тествахме системата, беше лесно да заобиколим всякакви прегради. Ако Google или други социални мрежи вложат повече ресурси, това би оскъпило процеса, но засега те не изглежда да предприемат сериозни мерки.“

Кой поръчва ботове и за какво?

Темата за бот-фермите често се свързва с политиката, но дали това е единствената им употреба? „Няма значение за какво пишеш – тези услуги са напълно безпринципни“, казва Кирил. „На хората, които предлагат „тролене“, им е все едно дали става дума за политика, реклама или нещо друго. Цените не се променят според темата, а процесът е до голяма степен автоматизиран – няма предварителна модерация или цензура.“

Според него властите в Русия са сред основните потребители на тези услуги. „Още преди пет години Алексей Навални и Любовь Соболь разкриха как Russia Today използва бот-ферми, за да увеличат гледания и коментари. Това е добре документирано. Кремъл ги използва, за да създава илюзия за подкрепа, но не можем да кажем със сигурност дали и други сили правят същото. Косвени данни обаче показват, че практиката е повсеместно разпространена.“

Пример за това идва от скорошно разследване в Румъния, където 20 000 акаунта в TikTok, свързани с руски имейли, са публикували над 2 милиона коментара и постове в подкрепа на определени кандидати преди изборите през ноември 2024 г. „Това показва, че бот-фермите могат да се използват дори за намеса в чуждестранна политика“, отбелязва Кирил.

Как да различим истинските коментари от фалшивите?

Един от най-тревожните изводи от разследването е, че е почти невъзможно да се различи бот от истински потребител. „Ние нарочно публикувахме абсурдни коментари, които нямат връзка с темата на видеото, и въпреки това те изглеждаха правдоподобно“, споделя Кирил. „С помощта на технологии като ChatGPT можеш да генерираш хиляди коментари, които звучат естествено. Ако пък отделиш малко време да ги редактираш, става още по-трудно да ги разпознаеш.“

Той сравнява ситуацията с фабрика за бонбони, в която лесно могат да се подмесят с фалшиви, „дървени“ бонбони. „Ще продължиш ли да купуваш от такава фабрика? Същото е с коментарите – когато фалшивите са толкова лесни за вмъкване, вече не можеш да разчиташ на тях, за да прецениш реалността.“

Проблемът с бот-фермите не е само руски феномен – той засяга целия интернет, особено политизираните му части. „В рускоязичния интернет това е истинска беда, но би било интересно да проучим как стоят нещата в англоезичния свят – например кой засипва с коментари за Тръмп, Мъск или демократите“, казва Кирил.

За потребителите той има ясен съвет: „Не се доверявайте сляпо на коментарите. Те са евтин и лесен начин да се манипулира мнението ви. Вместо това се фокусирайте върху проверена информация и взаимодействие с реални хора.“

Разследването на „Сирена“ хвърля светлина върху мрачния свят на бот-фермите и показва колко уязвим е дигиталният ни свят. Докато големите платформи не предприемат сериозни мерки, остава на нас да бъдем критични към това, което виждаме онлайн.

Powered by atecplugins.com