Сложната динамика на мирните усилия на Тръмп в руско-украинската война

Доналд Тръмп и неговата администрация продължават публично и настойчиво да настояват за мирни преговори между Русия и Украйна. Няма да се спираме на последните новини, защото към момента на публикуването им те вече ще са остарели. Тръмп и екипът му ще са направили още дузина изявления за предполагаемо постигнато примирие, което само чака да бъде официално подписано. Това е страхотно. Отчаяно се нуждаем от мир и когато някой като президента на САЩ така ревностно го желае и се стреми да го реализира, това без съмнение е добра новина. Вероятно това е най-доброто, което президентът на САЩ може да направи в настоящите обстоятелства.

Днес детайлите не са от значение. Важното е дали публичната решимост на Тръмп да постигне незабавен мир има шанс за успех. И ако да, как би изглеждало това? Ще приключи ли най-накрая войната? Нека се опитаме да разберем.

Колективното ни съзнание забрави очевиден, но труден за осъзнаване факт: настоящата ситуация не оставя място за поражение. Обичайно радикалните мерки, които Тръмп предприема, пораждат основателни съмнения: вярно, успехът му би бил невероятен, но какво ще стане, ако се провали? Подобно поведение напомня архетипен образ от американското кино – лудия учен. Неговите действия са толкова необичайни, че могат или да спасят всички, или да доведат до катастрофа. Точно така действа и Тръмп, опитвайки се самостоятелно да сложи край на най-голямата война в Европа от 80 години насам, изпращайки ясен сигнал към агресора: „Или се съгласяваш, или ще си имаш големи проблеми.“ Докато всички останали се въздържат от лечение на раната с пила за нокти, Тръмп грабва верижен трион. И е напълно логично да се предполага, че неговата решителност може да ескалира ситуацията още повече.

Въпреки това, колкото и налудничаво да звучи, добрата новина е, че Тръмп е изправен пред ситуация, която не може да бъде ескалирана повече. В момента се води най-кървавата война в Европа след Втората световна война. Дори според най-консервативните оценки Русия вече е загубила повече хора в Украйна, отколкото по време на Руско-японската война, Зимната война, Афганистанската война и двете Чеченски войни взети заедно. За илюстрация, ако изключим световните войни, настоящият конфликт е най-кървавият в цялата руска история. Нашият свят сякаш забрави какво е ескалация – всички осъзнаха, че двете страни са вложили всичко, което имат, убиват се и завземат територии с максимална ярост.

Когато западните лидери стъпваха на пръсти около Путин през 2014-2015 г. и се страхуваха да изрекат дори дума, тяхната логика – която се оказа погрешна впоследствие – беше проста: да не превърнат локален конфликт в пълномащабна война. Сега обаче цената на провала е повече от ясна и ужасяваща. Най-лошият възможен изход от действията на Тръмп през 2025 г. е войната да продължи със същата интензивност, както досега. В най-лошия случай конфликтът ще запази сегашното си темпо. Никоя от страните няма допълнителна армия, която да изпрати на бойното поле, и не може да си позволи да увеличи жертвите. Войната достигна своя лимит. Проблемът не е, че страните не искат да жертват повече хора – те просто не могат.

Що се отнася до усилията за мир, изглежда, че дръзката реторика на Тръмп може да подкопае предпазливите усилия на Русия и Украйна за примирие. Че неговият натиск върху двете страни ще разруши мирния процес. В действителност обаче, след клането в Буча през април 2022 г., президентът Зеленски спря да търси мир на всякакви условия – а подигравките от Кремъл не улесниха диалога. Оттогава и двете страни са категорични в позициите си. Никога не е имало момент, в който те да са били по-близо или по-далеч от преговори. Всички „изтичания на информация“, „инсайдерски данни“ и анализи на „кремълолози“ звучаха нелепо и всъщност бяха такива. Невъзможно е да се възпрепятства мирен процес, който не съществува. Невъзможно е да се разпали още повече омраза, защото тя вече е достигнала своя връх.

Разбира се, така обикновено не се постига мир. Мирният процес е дело на професионални дипломати – не от тези в руското външно министерство, които не могат да изрекат и дума без обида или без да нарекат Хитлер евреин. Имам предвид истинските дипломати, които с години работят зад кулисите, за да подготвят компромис, който никой няма да хареса, но всички ще приемат. Теоретично, дори малка изтичане на информация може да провали сделката в последния момент, да не говорим за гръмки изявления. Но към този момент можем да сме сигурни, че всички традиционни дипломатически инструменти вече са използвани без успех.

Това не означава автоматично, че методите на Тръмп ще дадат резултат. Но едва ли ще влошат ситуацията. В най-лошия случай просто няма да подействат и спектакълът ще приключи. Войната между Русия и Украйна е достигнала застой. Нито една от страните няма постижими цели, които могат да се смятат за победа. Украйна се бори за оцеляване. Русия е заложник на режима на Путин, който се базира на войната. Ясно е, че без намеса този конфликт няма да спре.

Така че Тръмп може да заложи всичко на карта, за да сложи край на войната. Гаранции няма. Но и нищо друго не проработи. Възможно е неговите методи да изглеждат като последен лъч надежда. Ако това спре машината на смъртта в Европа, независимо от недоволството на участниците, това ще бъде постижение. А засега – оставаме с надеждата, че мирът все пак е възможен.

По материали от Максим Кац, руски опозиционен политик в изгнание.

Powered by atecplugins.com