Нощна атака на Украйна: Терор с ракети и дронове

Дронова атака

На 7 март 2025 г. руските окупационни сили извършиха поредната въздушна атака срещу Украйна, насочена към така наречените „центрове за вземане на решения“. За целта бяха използвани десетки крилати ракети и стотици дронове тип „Шахед“, които удариха газова инфраструктура и цивилни обекти в различни региони на страната. Според руската пропаганда, разпространявана зад граница, вероятно в момента се твърди, че е унищожен „секретен команден пункт“ на украинските сили или дори на „Запада“, умело замаскиран под жилищни сгради. В Москва, където жителите все още не са изпитали ужаса на пристигащи ракети в домовете си, подобни „успехи“ вероятно се посрещат с овации и възхищение към „майсторството“ на руските военни.

Ако тези новини стигнат до вицепрезидента на САЩ, той може и да не каже нищо публично, но според някои предположения би си помислил: „Е, добре, не трябваше да нападат Русия – там правят толкова хубави матрьошки и свирят майсторски на балалайки.“ Но за всеки непредубеден наблюдател е ясно, че използваните от окупатора средства – ракети „Искандер“, крилати ракети и дронове „Шахед“ – са предимно оръжия за терор. Докато ракетите понякога уцелват военни цели, „Шахед“-ите са насочени почти изключително към жилищни райони. Окупаторът изглежда осъзнава, че тези апарати нямат друго предназначение, но въпреки това всяка нощ изстрелва над сто от тях, надявайки се поне един-два да ударят многоетажна сграда.

С ефективност от едва 1,5%, Русия продължава да изстрелва стотици дронове, целящи гъсто населени райони. Логиката зад това е проста – става дума за тероризиране на цивилното население чрез удари по големи, стационарни цели с известни координати. Успехът зависи от това дали някой от маршрутите на дроновете остане непокрит от украинските мобилни отбранителни групи. Очевидно целите не са конкретни сгради, а цели райони с висока плътност на застрояване – където попадне, там попадне.

Интересно е, че Русия вложи огромни средства, включително злато, в производството на „Шахед“-ите, очаквайки те да бъдат „чудо-оръжие“, което ще промени хода на войната. Реалността обаче е различна – украинските сили често унищожават 100% от долетелите дронове, а в редки случаи ефективността на отбраната пада до 97%. Въпреки това окупаторът продължава атаките, сякаш за да оправдае златните кюлчета, изразходвани за програмата.

Инцидент в Крим и проблеми с дроновете

Същата нощ Telegram каналът „Кримски вeтър“ съобщи за пуск на „Шахед“-и от нос Чауда в окупирания Крим. Процесът продължил около час, след което последвал мощен взрив на мястото на изстрелването. Според канала, най-вероятно един от дроновете е експлодирал по време на старта, а взривът е бил толкова силен, че в близките домове са избити стъкла. Ако информацията е точна, вероятно става дума за детонация на няколко дрона в пусковата установка, където стандартно се намират по пет апарата. Това би могло да обясни защо броят на дроновете, влизащи в украинското въздушно пространство, често не е кратен на пет – индикация за чести технически проблеми още на старта или по време на полет. Отчетите на украинските ВВС потвърждават, че подобни „кръгли“ числа почти никога не се срещат, което предполага висок процент брак в производството на тези апарати.

Вътрешни проблеми в Русия: Дезертьорство и хаос

На фона на тези събития в Русия се наблюдава нарастващ хаос. Според източници в руското Министерство на отбраната, слуховете за скорошен край на войната са довели до ръст на дезертьорството. През последните десет дни са регистрирани около 70 случая на бягство от фронта, като реалният брой може да е много по-висок. В окупираната част на Донецка област група войници застреляла офицер, опитал се да предотврати дезертьорството им. В Курска област пък дезертиращи руски войници влезли в престрелка с военни от КНДР, изпратени да ги спрат, при което загинали четирима души. Тези инциденти, макар и не нови за руската армия, изпъкват на фона на пропагандната еуфория около „великия стратег“ Путин.

Освен това руските военни блогъри алармират за катастрофална ситуация на Покровското направление. Според Святослав Голиков, автор на Telegram канала „Филолог в засада“, логистиката на окупационните сили е напълно парализирана заради действията на украинските дронове. Снабдителните пътища са унищожени, оставяйки руските войници без боеприпаси, вода и гориво. Пропагандистката Татяна Монтян също потвърждава влошаването на ситуацията, отбелязвайки, че дори доставките на храна са под заплаха. Украинските сили са постигнали технологично превъзходство във въздуха, използвайки дронове с ретранслатори и системи за насочване, които позволяват удари на разстояние до 20 км.

Украински успехи

На 5 март въздушните сили на Украйна нанесоха прецизни удари по команден пункт на 17-и танков полк в Олешки (Херсонска област) и по опорен пункт на 177-и полк морска пехота в Плехово (Курска област). Тези действия, потвърдени от Генералния щаб на ВСУ, показват нарастващата способност на украинските сили да нанасят удари както по окупирани територии, така и по руска земя. Анализатори отбелязват, че украинските контраофанзиви в райони като Торецк, Часов Яр и Купянск бележат не локални успехи, а цялостно развитие на фронта.

В заключение, докато Русия продължава да разчита на терор и пропаганда, реалността на бойното поле разкрива нейните слабости – от технически дефекти в „Шахед“-ите до разпад в собствените й редици. Украйна, от друга страна, демонстрира устойчивост и технологично превъзходство, което постепенно променя хода на войната.

Powered by atecplugins.com