В ранните часове на деня Киев беше подложен на масирана атака с дронове, която разкрива нови тактически подходи от страна на агресора. Настоящият анализ предлага задълбочен поглед върху случилото се и потенциалните контрамерки.
Новата реалност на терористичните атаки
След получаване на мълчаливо одобрение от Вашингтон, Русия вече не изпитва никакви морални или правни ограничения при използването на дронове за терористични цели. Жилищните сгради вече се превръщат в основна и целенасочена мишена. Ако преди атаките бяха насочени към критична инфраструктура или значими обекти, сега многоетажните жилищни блокове са станали приоритетна цел. Трябва да приемем, че тази стратегия за момента не срещне международно осъждане.
Технически аспекти на променената тактика
Забелязана беше съществена промяна във височината на полета на дроновете. Те летяха значително по-ниско от обичайното, понякога на нивото на горните етажи на високите сгради. Тази тактика има няколко предимства за противника:
- Дроновете са по-трудни за откриване при приближаването им към града
- Установяването на присъствието им става едва в рамките на градската зона
- Прехващането в градски условия на такава ниска височина създава значителни предизвикателства за противовъздушната отбрана
Ниската височина на полетите формира повече „мъртви зони“ за системите за противовъздушна отбрана (ПВО). Когато дрон се прехваща на по-голяма височина, има възможност за допълнителни изстрели по него докато пада, което води до фрагментация и намалява опасността при падане на земята. При ниските полети такива „контролни изстрели“ са почти невъзможни, а времето за падане е толкова кратко, че разпадане на дрона може въобще да не настъпи. Свалените дронове падат цели, а вероятността да поразят жилищна сграда се увеличава многократно.
Възможни подходи за противодействие
Всяка нова тактика има както силни, така и слаби страни. Ключовото е да се идентифицират уязвимостите и да се използват срещу противника.
Стратегическо позициониране на отбранителни средства
Агресорът (Русия) вероятно е идентифицирал приблизителните локации на мобилните огневи групи и други зенитни средства. При подлета към града дроновете имат ограничени възможности за маневриране поради естествени препятствия като гори и водни обекти. Това създава „коридори“, по които дроновете навлизат в градската зона.
Разполагането на телескопични вишки с автоматични турели или подобни средства в тези „коридори“ би създало неочаквано предизвикателство за агресора. Издигнатите над дърветата турели, оборудвани с термовизионни прицели, биха подобрили значително тактическата информираност на цялата ПВО. Множество такива инсталации биха направили полетите на свръх малка височина неефективни.
Пасивни средства за противодействие
Ако дроновете летят на нивото на горните етажи на високите сгради, това създава възможност за използване на пасивни средства за противодействие. Поставянето на дирижабли или балони на височина 50-100 метра по траекторията на полета на дроновете, особено със закрепени между тях мрежи, би било ефективно препятствие. Съвременните материали позволяват такива решения да бъдат по-компактни при съхранение и по-удобни за използване.
Такива пасивни средства биха принудили противника да издигне дроновете на по-голяма височина, където те са по-уязвими за конвенционалните системи за ПВО. Тези мерки за противодействие могат да се окажат и по-икономични от самите дронове.
Новата тактика на противника за атаки с дронове на ниска височина е насочена изключително към тероризиране на цивилното население. Украйна е необходимо да се адаптира към тази реалност и да разработи ефективни контрамерки, които да използват слабостите на тази тактика. Комбинацията от активни и пасивни защитни средства, стратегически разположени по траекториите на полет на дроновете, може да неутрализира предимствата на свръхниските полети и да върне инициативата на защитниците.