Когато става дума за информация, идваща от Руската федерация, винаги трябва да сме нащрек. Всяка дума, дори всеки знак за пунктуация, може да бъде част от добре изплетена лъжа. Въпросът не е дали ще има дезинформация, а колко изтънчена или груба ще бъде тя. Често руската пропаганда комбинира различни подходи, за да достигне до широка аудитория – от явни лъжи до завоалирани полуистини. Например, често се твърди, че „всички въздушни цели са унищожени“, което успокоява част от населението. Но когато има видими удари, те се обясняват с „падане на високоточни отломки“. Ако обаче се появи видео, показващо цял дрон, маневриращ и удрящ целта си, лъжите стават трудни за прикриване.
Един ярък пример е скорошен случай, когато руски Z-канали масово публикуваха кадри на огромен пожар, твърдейки, че това е резултат от атака с руски авиобомби срещу украинския град Суми. По-късно обаче се оказа, че пожарът е на руска територия – след удар на украинските въоръжени сили (ВСУ) по нефтена база. Вместо да признаят истината, руските източници продължиха да публикуват объркващи видеа и твърдения, за да прикрият реалността.
Друг случай, който предизвика вълнение, беше съобщението, че руската ПВО с комплекс С-400 е свалила първия украински F-16 над Сумска област. Новината бързо бе опровергана от украинските военни, които заявиха, че ако нещо е било свалено, то е станало над руска територия и със сигурност не е бил F-16. Те дори подканиха руснаците да преброят собствените си самолети, за да разберат какво точно са загубили. Въпреки това руската пропаганда продължи да тръби за „победа“, а Путин дори получи доклад за „успеха“. По-късно стана ясно, че не само няма свален F-16, но и че в Украйна е пристигнала нова партида от тези машини.
Пожар, който не гасне
Междувременно в Русия продължава да бушува друг пожар – буквално и метафорично. След атака с украински дронове в нощта на 19 срещу 20 август нефтена база в Кавказкия район гори вече четвърти ден. Първоначално огънят обхвана един резервоар, но след взрив, причинен от теч, пламъците се разпространиха към втори резервоар. Площта на пожара достигна 10 000 квадратни метра, а в гасенето участват 450 души и 180 единици техника. Двама пожарникари пострадаха леко от взрива, но според руските власти „няма заплаха за живота им“.
Руските медии описват ситуацията с типичния си драматизъм: „Небето се озари от пламъци“, „Всичко гори“. Но зад тези цветисти фрази се крие неудобната истина – пожарът не може да бъде овладян въпреки огромните ресурси, хвърлени в борбата с него. Ако отломките от „свалени дронове“ могат да предизвикат такъв мащабен пожар, това повдига въпроси за ефективността на руската противовъздушна отбрана. По-скоро става ясно, че украинските военни са нанесли изключително успешен удар.
Пропаганда и реалност
Руските власти продължават да твърдят, че „за транспортирането на газ са достатъчни една или две цели тръби“, макар експерти да отбелязват, че повредите по инфраструктурата са значителни. Междувременно в информационните канали се появяват саркастични коментари, а пожарът в Кропоткинская вече напомня на старата песен „Четвърти сутки пылает станица“. Дали това ще се окаже пророческо? Засега обаче, както пееше Фреди Меркюри, „Show Must Go On“ – или, както биха казали в Русия, „Сгорела хата, гори и сарай“.
Руската информационна машина продължава да работи на пълни обороти, но реалността все по-често пробива през лъжите. Пожарите – и физическите, и информационните – горят ярко, а украинските удари доказват, че истината не може да бъде изгасена от пропагандата.