Саудитска Арабия ще бъде домакин на преговори между САЩ и Украйна за примирие в Руско-украинската война

Саудитска Арабия

Днес, 11 март 2025 г., Саудитска Арабия ще бъде домакин на нов рунд от преговорите между Съединените щати и Украйна. Американската делегация ще бъде ръководена от държавния секретар Марко Рубио, докато украинската страна ще бъде представена от Андрий Ермак, ръководител на президентската канцелария и заместник на президента, заедно с министрите на външните работи и отбраната. Основният фокус на срещата ще бъде обсъждането на възможен формат за пълно или частично примирие в продължаващата Руско-украинска война.

Към момента е трудно да се прецени ефективността на външната политика на администрацията на Тръмп, но едно е сигурно – прекратяването на огъня най-накрая се обсъжда от високопоставени представители. Макар че засега това са само думи, подобни разговори не са водени от пролетта на 2022 г. насам. Не е изненадващо, че медийното отразяване на преговорите между САЩ и Украйна, както и между САЩ и Русия, поражда позитивни очаквания. Въпреки че все още няма нищо конкретно, надеждите са големи.

Руски военни кампании за набиране на войници използват тези надежди

Тези надежди за скорошен мир обаче се използват от руските военни вербовчици. Новите им рекламни слогани гласят: „Наближаваме победата. Побързайте да се присъедините към армията!“ Някои от рекламните банери дори изобразяват Доналд Тръмп като вербовчик. По-точно, един от слоганите е: „Побързайте да грабнете привилегиите и заплатата си. Подпишете с Министерството на отбраната на Русия.“ На изображението Тръмп е облечен в руски камуфлажни униформи и дава одобрителен жест с палец за офертата, която включва еднократна сума при подписване, месечна заплата от 210 000 рубли (около 2300 долара), опрощаване на дългове до 10 милиона рубли (около 110 000 долара), безплатен билет (вероятно за пътуване до вербовъчния офис) и безплатно настаняване. Алтернативен банер обаче подвежда, като вместо опрощаване на дългове обещава месечна заплата от 10 милиона рубли, а усмихнат Тръмп седи зад бюро с изглед към Кремъл.

Тези реклами внезапно започнаха да се появяват в новинарските емисии на потребители във ВКонтакте (VK). На пръв поглед те приличат на шегите, които циркулираха в друга руска социална мрежа през 2016 г. след първата изборна победа на Тръмп, като „Тръмп наш. Върнахме си Крим, Аляска е следващата.“ Изглежда обаче, че това не е централизирана рекламна кампания, а по-скоро инициатива на местни служители, които смятат, че подобна „креативност“ ще привлече внимание.

„Побързайте“ – ключовата дума в руската пропаганда

Слоганът „войната приключва, побързайте да вземете парите“ е в основата на кампанията. Той подсказва, че времето изтича и който не се запише в армията, ще пропусне изгодната оферта. „Побързайте“ е водеща дума в рекламите, публикувани например на официалната страница на правителството на Новосибирска област във VK, маркирана с официален син флаг. Макар че в тази реклама няма изображение на Тръмп, тя призовава хората да се включат в „изгодния бизнес“, преди да е станало твърде късно.

Към кампанията се присъединиха и местни администрации на градове и села, като подчертават спешността. Един градски съвет дори нае бот, който да коментира в подкрепа на кампанията: „Минах покрай военния комисариат – колко народ имаше там! Но с тези пари не е изненада.“ Интересно е, че коментарът идва от жител на Москва с неактивен профил и стандартна профилна снимка, който уж е посетил комисариат в отдалечен сибирски град.

Местните медии и външните билбордове също подкрепят кампанията. Вирусна статия разказва за Дмитрий от Новосибирск, който уж намерил „мечтаната работа“ на бойното поле. Единствената снимка на Дмитрий показва само тила му, а статията е посветена предимно на изгодните условия на военния договор, като отново започва с „побързайте“. Новосибирска област е само един от многото примери в Русия, където вербовчиците използват класически маркетингов трик – ефекта на спешността, за да предотвратят обмислянето на офертата от потенциалните кандидати.

Опасностите зад „спешността“

Дори ако приемем, че войната е на седмици от края си – нещо, което никой не може да гарантира – това все още е достатъчно време за смърт на фронта. През миналата година Анастасия Кашеварова, проруски активист и бивш водещ на военна програма по държавния Първи канал, разтърси провоенната общност с публикация за новобранци, изчезнали безследно скоро след записването си. Единият от тях завършил „цикъла“ само за 12 дни. Кашеварова, която от месеци документира историите на войници от фронта, съобщава за ранени и хора с увреждания, които са отказвани лечение и връщани на бойното поле, където намират смъртта си.

Тя разказва за войници с дихателни проблеми, счупени крайници или дори липсващи ръце, които са принуждавани да атакуват безсмислени цели. „Никой не знае защо, но заповедите трябва да се изпълняват“, отбелязва тя. Дори държавните медии вече споменават, че ранените се използват като „еднократна стока“. Командирите изпращат хора с липсващи крайници обратно в боя с думите: „Не си юридически негоден, значи можеш да атакуваш.“

В Новосибирск лекар на име Валери Иларионов дори излезе на едноличен протест срещу изпращането на ранени войници на фронта. Междувременно новобранците преминават само няколкодневен курс и са смятани за готови, често попадайки в атаки, за които не са се записвали – вместо шофьори или оператори на дронове, те стават пехотинци.

Докато преговорите в Саудитска Арабия предлагат надежда за мир, руските власти използват този момент, за да подтикнат хората към фронта с обещания за бързи пари. Стара руска поговорка гласи: „Не бързай, за да не сбъркаш.“ Дори краят на войната да е близо, рискът за онези, които „побързат“, остава смъртоносен.

По текст на Максим Кац – руски опозиционен политик и общественик