В момента основната тема в Близкия изток е съсредоточена около конфликта в Ивицата Газа, плановете на бившия президент Доналд Тръмп за преместване на населението, изграждането на нова „Близкоизточна Ривиера“ и сделките за освобождаване на заложници. Въпреки това, зад всички тези събития продължава да се очертава сянката на Иран. Проблемът с Иран остава ключов за региона и според анализаторите Израел може би се е оказал в стратегическа клопка, залагайки на по-радикално решение на този въпрос чрез подкрепата на Тръмп.
Исторически контекст и ядрената програма на Иран
Вече десетилетия Израел се противопоставя на ядрените амбиции на Иран, използвайки различни методи – от ликвидации на учени от ядрената програма до саботажи в ключови съоръжения. Въпреки тези усилия, ядрената програма на Иран не беше напълно прекратена. Предишната ядрена сделка, известна като Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA), беше сключена преди президентството на Тръмп, но имаше сериозни пропуски. Някои от най-важните ирански обекти останаха извън обхвата на международните инспекции, а ракетната програма на Техеран не беше включена в условията на споразумението.
След като Тръмп дойде на власт, той напусна споразумението, засили санкциите срещу Иран и въведе политика на „максимален натиск“. Това доведе до икономически сътресения в страната, но не спря напълно ядрените разработки. Сега, в своя евентуален втори мандат, Тръмп изглежда е склонен към нова сделка с Иран, което поставя Израел в сложна ситуация.
Новата стратегия на Тръмп: дипломатически ход или прикритие за военен удар?
Доналд Тръмп даде индикации, че не вярва в стремежа на Иран да разработи ядрено оръжие, което според мнозина анализатори е неубедителна позиция, предвид съществуващите доказателства за обратното. Въпреки това, той не е изключил напълно възможността за военен удар, ако Иран откаже да преговаря. Така възниква въпросът дали Израел е направил грешка, разчитайки на агресивна американска политика срещу Иран, или Тръмп всъщност планира да притисне Техеран в ъгъла, за да оправдае евентуален удар.
Икономически и вътрешнополитически фактори в Иран
Иран изпитва сериозни икономически затруднения, включително хиперинфлация, проблеми с електроснабдяването и разпадаща се инфраструктура. Вътре в режима също има разцепления – президентът Масуд Пезешкиан (представян като „умерен“) подкрепя сделката, докато Корпусът на стражите на Ислямската революция (КСИР) е категорично против. Това дава на Тръмп възможност да използва икономически и политически лостове, за да принуди Иран към преговори.
Възможностите пред Израел
Израел е изправен пред дилема – дали да предприеме самостоятелен удар срещу ядрените обекти на Иран или да подкрепи дипломатическите усилия на Тръмп. Военен удар без одобрението на САЩ може да доведе до сериозна криза в отношенията между Тел Авив и Вашингтон. Тръмп вече е доказал, че може бързо да налага икономически санкции на съюзници, които не следват неговите политики.
Ако Израел реши да съдейства на САЩ, той може да използва юридически и финансови механизми, за да увеличи натиска върху Иран – например чрез разкриване на ирански активи в чужди банки, съдебни искове срещу Техеран и блокиране на незаконни финансови потоци.
Заключение
Докато Иран продължава ядрените си амбиции, въпросът остава отворен: дали Тръмп наистина желае сделка или просто подготвя почвата за военен удар? Израел трябва внимателно да прецени действията си, за да избегне изолация от ключовия си съюзник. Близкият изток остава сцена на сложни геополитически игри, в които всяко погрешно движение може да има дългосрочни последици.