В навечерието на преговорите за мир в Рияд

Мирни преговори

Продължаваме да наблюдаваме безпрецедентния опит на Доналд Тръмп да сложи край на руско-украинската война. Американският президент и неговата администрация ежедневно публикуват изявления, твърдейки, че „войната е приключила, остава само да бъдат уточнени някои формалности“. В този контекст бе обявена срещата на върха в Рияд. Изненадващо обаче, бъдещите участници изглежда са научили за нея по същия начин, по който и всички останали – чрез публикация на Тръмп в Truth Social.

Но внезапно срещата става реалност и високопоставени представители на САЩ, Русия и Украйна започват подготовка за събитието. Британският премиер изразява готовност да изпрати мироопазващи войски за гарантиране на сигурността след сключването на мирното споразумение. Всякакви спекулации за предстоящото мирно споразумение се базират на догадки, очаквания, надежди и слухове. От дни се опитваме да разберем какво точно се случва, но засега сме чували само изявления от страна на тези, които не участват пряко във военните действия, а искат да посредничат за тяхното прекратяване – администрацията на Тръмп и самият Тръмп.

За първи път от началото на войната някой сериозно говори за мир и прекратяване на кръвопролитието. Никой друг световен лидер не би казал това открито. Но днес, американският президент популяризира тази идея навсякъде. През последните 24 часа бе потвърдено, че преговорите в Рияд ще се състоят. Украинската делегация вече е пристигнала, предполага се, за да подготви визита на Володимир Зеленски. Руският президент Владимир Путин не е потвърдил участие, но руската делегация вероятно ще включва дипломатически тежка категория като Сергей Лавров и Юрий Ушаков.

Допълнително се появи информация за възможен формат на преговорите. Очаква се на 18 февруари високопоставена американска делегация, ръководена от държавния секретар Марко Рубио, да се срещне с руските представители. Потвърдено е, че среща ще има, но не е ясно какъв мирен план ще бъде предложен, кои ще са преговарящите страни и дали разговорите ще доведат до някакъв реален резултат.

Фронтовата линия: трагичната реалност

Докато всички обсъждат предстоящите преговори, ситуацията на бойното поле се влошава. Няма признаци за примирие. Напротив, руската армия напредва, жертвите се увеличават, а страните си разменят ожесточени удари. В навечерието на преговорите няма никаква деескалация. Възможно е дори смъртността да достигне нови върхове през следващите седмици. Въпреки това, подготовката за преговори продължава, макар че войната се води с пълна сила. В такъв свят живеем – преговорите за мир могат да вървят ръка за ръка с продължаващи бойни действия.

За съжаление, високата смъртност не е знак за предстоящо мирно споразумение, нито за продължителна военна кампания. Най-лошото е, че войниците на фронта са принудени да се бият и умират в момент, когато светът обсъжда възможността за мир. А никой не изглежда особено загрижен за този парадокс.

Какво знаем със сигурност към 17 февруари?

Срещата в Рияд ще се състои. Руският президент Путин няма да присъства, но неговата делегация ще включва ключови фигури като Лавров. Украинската страна може би се готви за посещение на Зеленски. САЩ ще водят паралелни преговори с двете страни, което означава, че мирно споразумение още не е изготвено. Това ще стане ясно по време на самите разговори.

Междувременно бойните действия се засилват, а броят на жертвите расте. В навечерието на срещата Лавров направи обичайните си нападки, заявявайки, че Европа не трябва да участва, за да не предложи „хитри идеи за замразяване на конфликта“. Но думите му вече не носят голяма тежест – стратегическите решения ще се вземат другаде.

Добрата новина е, че преговорите ще се проведат. Това е по-реално от всички предишни слухове и изявления, които чухме през последните седмици. Лошата новина е, че все още не знаем какъв ще е резултатът от тях. Може би никой не знае.

Оптимизмът на Тръмп срещу реалността

Факт е, че сме по-близо до примирие, отколкото сме били досега. Но „по-близо“ не означава „близо“. Все още сме далеч от истински мир. Тези преговори може да доведат до замразяване на конфликта или до поредната дипломатическа грешка, която ще бъде забравена след време. Важното е, че разговорите започват и че Тръмп успя да постави всички участници на масата за преговори.

Истината е, че срещата в Рияд първоначално не бе планирана, когато Тръмп направи изявлението си. Но ето ни тук – тя вече е реалност. Дори и най-неочакваните ходове на американския президент могат да променят световната сцена.

Въпросът остава – дали ще има реален пробив? Все още не знаем какви условия биха накарали Путин да прекрати войната. Според американската администрация, целта е примирие преди Великден (20 април). Слуховете говорят за международна мироопазваща мисия, съставена от хиляди европейски войници, а може би дори и с участието на китайски и бразилски сили. Но никой не е разговарял с Китай и Бразилия по този въпрос.

Засега обаче знаем едно – Зеленски отказа да участва в срещата. За пореден път Украйна подчерта, че никакви преговори за нейното бъдеще не могат да се водят без нейно участие. И така, стигнахме до поредната точка на напрежение.

Опитът да се започне диалог сам по себе си е положителен. Преговорите започват, а страните започват да изясняват позициите си. Но оптимизмът на Тръмп и неговата администрация все още изглежда откъснат от реалността – точно както беше в началото.