Глобалните последици от новата американска външна политика

Анализ на деня

Политиката на администрацията на президента Доналд Тръмп поражда сериозни опасения сред експертите и международните наблюдатели. Престижното американско издание New York Times сравнява действията на президента с тези на мафиотски бос, като предупреждава, че настоящата политика ще има изключително негативни последствия както за Вашингтон, така и за самия Тръмп.

Сигнали към противниците на Америка

Особено тревожен е сигналът, който се изпраща към основните геополитически противници на САЩ, най-вече Китай. Наблюдавайки подхода на Путин към Украйна, която героично се противопоставя на руската агресия вече четвърта година (или дванадесета, ако се брои от 2014 г.), Китай може да заключи, че подобна стратегия би била приложима и спрямо Тайван.

Последните изявления на Тръмп по отношение на Украйна вече предизвикаха реакция от Пекин, който влезе в словесна конфронтация с ръководството на „бунтовния остров“. Китайската комунистическа партия изрази възмущение от самия факт, че Тайван има собствен министър на отбраната, което според тях е недопустимо.

Противоречиви сигнали относно подкрепата за Украйна

Наблюдава се сериозно разминаване в официалните позиции. Президентът Тръмп заяви, че САЩ вече не доставят оръжие на Украйна и че ако страната иска да продължи да получава американска помощ, трябва възможно най-скоро да започне преговори с Русия за примирие.

В отговор, официалният говорител на Министерството на външните работи на Украйна, Георгий Тихий, категорично опроверга тези твърдения, заявявайки: „Помощта на Съединените щати за Украйна продължава да пристига. Всякакви съобщения за това, че нещо е замразено, провалено или отменено, не отговарят на истината.“ Той също така подчерта, че досега не е имало забавяния в доставките на оръжие и боеприпаси.

Според анализатори, тези противоречиви изявления могат да означават едно от две неща: или президентът Тръмп не е информиран за действията на собственото си военно ведомство, или умишлено представя невярна информация.

Тайните преговори в Истанбул

В Истанбул се проведоха преговори между представители на САЩ и Русия, които продължиха около 6 часа. Особено показателен е фактът, че срещата се проведе в резиденцията на американското генерално консулство, което предполага, че руската страна е проявила необичайна готовност за отстъпки.

Това, че руската делегация е приела да проведе разговорите на територия, контролирана от САЩ, където несъмнено се осъществява пълно наблюдение, се интерпретира като силен сигнал от страна на Путин към администрацията на Тръмп за желание за подобряване на отношенията.

Официално е съобщено, че предмет на преговорите е било възобновяването на дипломатическите представителства в двете страни. Въпреки твърденията на анонимен представител на Държавния департамент на САЩ, че Украйна не е била част от дневния ред, много наблюдатели изразяват съмнения относно достоверността на тази информация.

Срещата между Зеленски и Тръмп

Планираната среща между президентите Зеленски и Тръмп във Вашингтон е била на път да бъде отменена. Според френския телевизионен канал BFM TV, Белият дом първоначално е препоръчал на украинския президент да се откаже от посещението, но след намесата на френския президент Еманюел Макрон, който е осъществил телефонен разговор с Тръмп, планът за срещата е бил възстановен.

По време на това посещение се очакваше да бъде подписано двустранно споразумение за използването на украински редки метали, за което вече са постигнати рамкови договорености.
За жалост, срещата бе превърната в абсолютно фиаско, от Тръмп и вицето му Джей Ди Ванс.

Промяна в реториката на Тръмп

В типичен за него стил, президентът Тръмп категорично отрече да е наричал Зеленски „диктатор без избори“, въпреки че такива изявления са документирани. „Не мога да повярвам, че съм казал такова нещо“, заяви той по време на среща с британския премиер Кийр Стармър, цитиран от BBC.

Бизнес подход в руско-американските отношения

Според информация на икономическата агенция Bloomberg, Кирил Дмитриев, роден в Киев с двойно гражданство – руско и украинско, е убедил Путин, че преговорите с Тръмп трябва да се водят „като бизнесмен с бизнесмен“, фокусирайки се върху икономическите възможности, а не върху геополитиката.

След успеха на този подход, Дмитриев е получил разширени пълномощия и специална задача от Путин – да привлече Тръмп и Илон Мъск с перспективи за големи бизнес възможности в Русия.

Непроменената позиция на Кремъл относно окупираните територии

Говорителят на Путин, Дмитрий Песков, потвърди непроменената позиция на Кремъл относно анексираните украински територии: „Териториите, които станаха субекти на Руската федерация и са записани в конституцията на нашата страна, са неразделна част от Русия. Това е абсолютно безспорен и неподлежащ на обсъждане факт.“

Въпреки това, Песков изрази надежда, че Русия и САЩ ще успеят да преминат през „сложния процес на украинското урегулиране“, подчертавайки, че президентът Тръмп „говори сам и е готов да слуша другите“, което според него „коренно го отличава от предишната администрация“.

Нови насоки за руските медии

Руските пропагандни медии са получили инструкции да не хвалят лично президента Тръмп, а вместо това да се съсредоточат върху създаването на имидж на човек, „който е имал мъдростта да откликне на протегнатата от Русия ръка“. Това е част от стратегия, която предвижда възможността преговорите да не доведат до резултат, при което винаги може да се каже: „Ние опитахме, направихме всичко възможно.“

В указанията се подчертава, че трябва да се акцентира върху факта, че контактите се осъществяват не с „абстрактни американци“, а с екипа на Тръмп – човек, когото „притискат“ както в родината му, така и в Европа, създавайки паралел с руския наратив за „външен натиск“.