Две кризи, една история: Защо Тръмп и Путин играят по една и съща схема

През последните години политическите решения на големите геополитически играчи започнаха да си приличат все повече, сякаш Вашингтон и Москва провеждат таен обмен на стратегии и методи за управление. От търговските войни на Тръмп до енергийния хаос на Путин, всяка от тези политики води до дългосрочни икономически последици, които необратимо променят глобалния ландшафт.

Тръмп и тарифната епопея: Как една идея преобърна веригите за доставки

Една от емблематичните политики на Доналд Тръмп беше разрушаването на сложните международни търговски вериги чрез налагането на мита и тарифи. Разбира се, може да се спори дали това беше положително или отрицателно, в зависимост от перспективата, но безспорно е, че процесът не протече според първоначалните очаквания.

Прекъсването на доставките доведе до изграждане на алтернативни маршрути, които в крайна сметка започнаха да заобикалят САЩ. Днес вече е ясно, че глобалната търговия няма да се върне в предишното си състояние, а последствията за американската икономика ще се усещат болезнено и ще струват скъпо.

Байдън и опитът да събере парчетата

Администрацията на Джо Байдън пое щафетата с тежката задача да възстанови разрушените търговски и дипломатически отношения. Въпреки усилията, резултатите не бяха достатъчни. Докато първият мандат на Тръмп беше донякъде омекотен от присъствието на компетентни съветници, сега, когато Тръмп отново се появява на хоризонта, политическата сцена изглежда още по-нестабилна.

Путин и Газпром: Историята на едно самоунищожение

Междувременно, в Москва, Путин предприе свои собствени икономически експерименти. Един от най-емблематичните примери за това беше решението да поиска от европейските си клиенти да плащат за руския газ в рубли вместо в евро, противно на съществуващите договори. Но вместо да се подчинят, европейците отказаха, което доведе до газова война, която Русия започна, но не можа да спечели.

Резултатът: Упадъкът на Газпром

Към 2024 г. Газпром отчете рекордни загуби в размер на 1,076 трилиона рубли. Износът на компанията се срина до нива, невиждани от 1985 г. насам, а амбициозните обещания за капитализация от 1 трилион долара се оказаха просто илюзия. Вместо глобален гигант, Газпром се превърна в компания, загубила позиции и влияние.

Тръмп и Путин: Неочакван обмен на идеи

Иронично е, че методите на Путин започнаха да напомнят тези на Тръмп, а от своя страна, Тръмп започна да използва тактики, които изглеждат вдъхновени от руските политики. От газовите войни до съкращенията на персонала – двете страни сякаш обменят идеи за управление, които все повече напомнят на авторитарни експерименти.

Ако тези тенденции продължат, светът може да бъде изправен пред още по-големи икономически сътресения. Какво ще последва – нови мита, нови енергийни кризи или дори по-драстични мерки? Едно е сигурно: когато политиците играят необмислени икономически игри, последствията ги плаща средната класа.