В последно време се наблюдава все по-силна реторика от страна на американската администрация относно връщането на промишлените производства обратно в САЩ. Държавният секретар Рубио и президентът Доналд Тръмп активно популяризират идеята за реиндустриализация на страната, твърдейки, че това ще възстанови работните места, които са били „отнети“ от азиатските страни, най-вече Китай.
Причини за индустриалното изместване
Изнасянето на производства от САЩ към Азия не е било резултат от политическо решение, а следствие от естествени пазарни механизми. Американските компании са се преместили в региони като Китай, Индия и Виетнам поради няколко ключови фактора:
- Значително по-ниски разходи за работна сила
- Отсъствие на силни синдикални организации
- По-малко строги трудови и екологични регулации
- Възможност за намаляване на производствените разходи
Това преместване е позволило на компаниите да намалят драстично разходите си, да увеличат печалбите и в някои случаи да предложат по-ниски цени на крайните продукти.
Проблеми с плановете за реиндустриализация
Плановете за директивно връщане на производствата в САЩ наподобяват планова икономика, а не пазарен подход. Ако производства бъдат принудени да се върнат в САЩ, това ще доведе до редица негативни последици:
- Значително увеличение на производствените разходи поради по-високите американски заплати
- Повишени разходи за социални осигуровки и други придобивки за работниците
- Драстично покачване на цените на стоките за американските потребители
- Намаляване на конкурентоспособността на американските стоки на международните пазари
Докато идеята за „връщане на работните места“ звучи привлекателно за американските избиратели, реалното изпълнение на тези планове би било икономически проблематично. За да се запази конкурентоспособността на американските стоки, или ще трябва да се намалят заплатите до нивата в развиващите се страни, или американските потребители ще трябва да плащат значително по-високи цени за стоките.
Вместо директивен подход за връщане на производствата, по-ефективно би било да се създадат пазарни стимули и условия, които да направят производството в САЩ икономически изгодно, без да се нарушават принципите на свободния пазар.