В последните месеци Доналд Тръмп показа, че неговото разбиране за войната между Русия и Украйна е меко казано повърхностно. Президента на САЩ изглежда вярва, че може с няколко твърди изказвания и натиск върху Киев да приключи конфликта и да се увенчае със световна слава. Но реалността е далеч по-сложна и не особено склонна, да се формира спрямо неговите планове.
Погрешни очаквания
Тръмп, изглежда, подцени както волята на Украйна да се защитава, така и устойчивостта на европейските и американските институции спрямо проруските му уклони. Още в началото на конфликта руският президент Владимир Путин също се надяваше на бърза победа, вярвайки, че украинците ще го посрещнат с цветя. Подобно на него, Тръмп разчиташе, че ако достатъчно агресивно натисне Киев, Зеленски ще отстъпи, ще избяга или ще приеме условията на Москва.
Голямата грешка
Вместо да постигне капитулация на Украйна, руският диктатор Путин се натъкна на твърд отпор от страна на украинското ръководство и международната общност. Опитът му да наложи волята си чрез публични оскърбления и натиск се оказа неефективен. Зеленски не само не напусна страната, но и демонстрира лидерство, което му спечели международно признание.
Русия като „съюзник“ на Тръмп?
Действията на Тръмп доведоха до парадоксална ситуация – САЩ се оказват в един лагер с Иран, Северна Корея и Русия, ако съдим по линията на поведение, която той прокарва. Това е неприемливо за мнозина американци, които не желаят страната им да бъде възприемана като съюзник на авторитарни режими. Европейските лидери също не гледат с добро око на опитите на Тръмп да отслаби подкрепата за Украйна.
Проблеми във вътрешната политика
Тръмп не само губи международен престиж, но и започва да среща съпротива вътре в собствената си страна. Републиканците традиционно подкрепят силна американска външна политика и много от тях не одобряват неговия уклон към изолационизъм и намаляване на военния бюджет. В допълнение, военно-промишленият комплекс в САЩ, който печели милиарди от международни военни сделки, няма да приеме лесно подобна промяна.
Какво следва?
Ако Тръмп продължи да настоява за „мир“ на руските условия, това ще отслаби позицията му пред американските избиратели, особено сред по-умерените републиканци. Европейските съюзници вероятно ще увеличат подкрепата си за Украйна, осъзнавайки, че отслабването на американската помощ означава пряка заплаха за сигурността на Европа. В крайна сметка, самата политическа среда в САЩ може да принуди Тръмп да промени курса си, за да запази политическото си влияние.
В опита си да се представи като „миротворец“, Доналд Тръмп всъщност рискува да навреди на международния авторитет на САЩ, да разгневи съюзниците си и да загуби вътрешнополитическа подкрепа. Противно на очакванията му, Украйна не е готова да капитулира, а Европа не е склонна да отстъпи пред Русия. Реалността е далеч по-сложна от политическите амбиции на Тръмп, а последствията от неговите действия могат да доведат до сериозни геополитически промени.