В Израел в момента активно се обсъждат преговорите с палестинската групировка Хамас. Делегация от израелски представители е на път да замине за Доха, Катар, където предстои поредният кръг от дискусии. Все още обаче не е ясно накъде води този процес – ситуацията сякаш е замръзнала, без видими перспективи за напредък. Паралелно с това се развива и напрежението с Иран, където администрацията на Доналд Тръмп предлага сделка, но Техеран категорично отказва. На фона на тези събития излезе наяве и един неприятен факт – САЩ са водили директни преговори с Хамас, което предизвика буря от възмущение, включително в Израел.
Преговорите с Хамас: Планове и Разногласия
В началото на март 2025 г. Израел прие американски план за споразумение с Хамас. Според него първият етап предвиждаше освобождаването на половината от заложниците, държани от групировката – както живи, така и загинали (приблизително 11 живи и 19 тела). При успешно изпълнение и подписване на споразумение за постоянно прекратяване на огъня Хамас трябваше да освободи всички останали заложници. Групировката обаче отхвърли плана, тъй като той включваше условие за нейното оттегляне от властта в ивицата Газа – нещо, което Хамас отказа да приеме.
След този провал американците предложиха нов план, фокусиран върху освобождаването на 10 живи заложници, сред които израелтянин с американско гражданство – Александър. В замяна се предвиждаше 60-дневно примирие, грубо обвързано с края на Рамадан и Пасха. Хамас поиска допълнително голямо количество хуманитарна помощ и освобождаването на стотици палестински затворници, докато Израел настоя за липса на „унизителни церемонии“ при предаването на заложниците. Делегацията, пристигнала в Доха, сега работи по този втори вариант, като Израел поставя акцент върху освобождаването на ранени, болни заложници и бащи на малки деца, сред които Давид Кун, Омри Миран, Ел Кан Бубу и Максим Харн.
Ако и този план бъде осуетен – а Хамас явно се опитва да го провали – Израел е готов да предложи собствена алтернатива. Тя предвижда освобождаване на заложници на малки групи всяка седмица в замяна на между 500 и 1000 палестински затворници. При успешно изпълнение това би означавало изчерпване на палестинските затворници в израелските затвори.
САЩ и Скандалът с Тайните Преговори
Неочакван обрат в ситуацията дойде с разкритието, че Адам Блер, пратеник на Тръмп по въпросите за заложниците, е провел директни преговори с високопоставения член на Хамас Халил ал-Хая в Доха. Целта е била освобождаването на заложници с американско гражданство, което предизвика остра реакция в Израел. Мнозина се запитаха защо САЩ, основен съюзник на страната, действат зад гърба на израелските власти и защо се фокусират само върху американските граждани, пренебрегвайки останалите заложници.
В отговор американските представители заявиха, че Израел е бил информиран, но от канцеларията на премиера Нетаняху отрекоха това, твърдейки, че са били уведомени едва когато преговорите вече са били в ход. Скандалът подчерта различията в приоритетите – докато САЩ преследват своите национални интереси и медиен успех за Тръмп, Израел настоява за равен подход към всички заложници. Хамас, от своя страна, се възползва от ситуацията, повишавайки залозите с искания за създаване на палестинска държава и отказ от разоръжаване.
Иранският Фактор
На фона на кризата с Хамас напрежението с Иран също ескалира. Тръмп предлага сделка, но Техеран я отхвърля, предпочитайки да печели време с тактика на отлагане. Анализатори смятат, че Иран се надява да „прекара“ администрацията на Тръмп, използвайки религиозни празници и сезонни паузи като оправдание за забавяне на преговорите. Ако обаче Тръмп загуби търпение, както е ставало в миналото (например с удара срещу генерал Сюлеймани), това може да доведе до военен удар срещу ирански ядрени обекти.
В краткосрочен план решението по преговорите с Хамас ще бъде ключово. Ако групировката продължи да поставя неизпълними условия, Израел може да поднови военните действия, за което армията вече се подготвя. Хамас също се готви за ескалация, докато заложниците остават в Газа. В същото време САЩ ще продължат да балансират между собствените си интереси и подкрепата за Израел, а Иран ще се опитва да избегне директен сблъсък.
Ситуацията остава изключително сложна, с множество играчи и преплитащи се интереси. Дали ще се стигне до пробив в преговорите, или до нова вълна от насилие, предстои да видим в идните дни и седмици.