В последните дни световното внимание беше приковано към преговорите между руската и американската делегация в Рияд. Докато руската пропаганда представя събитието като грандиозна победа и възстановяване на мира и приятелството със САЩ, в Украйна се наблюдава загриженост и песимизъм, че Вашингтон може да отстъпи в полза на Москва.
Реалните резултати от срещата
Внимателният анализ на официалните изявления на американската страна показва, че конкретни резултати от срещата практически няма. Обсъждани са технически въпроси, без да се стигне до съществени договорености. Самото събитие по-скоро прилича на формална среща, отколкото на значим дипломатически пробив.
Русия също не демонстрира категорично становище. Руските медии показват колебание – дали Москва воюва със Запада, или се опитва да постигне съгласие с него? Това противоречие допълнително засилва усещането за пропагандна нестабилност и неяснота.
Планът на Тръмп и възможните последствия
Според изтекла информация, планът на Доналд Тръмп за Украйна включва три основни точки:
- Прекратяване на огъня – без подробности как това може да бъде постигнато.
- Избори в Украйна – съществуват сериозни законови и логистични предизвикателства пред провеждането на легитимни избори в условията на война и окупирани територии.
- Подписване на окончателно мирно споразумение – което предполага тежки компромиси, включително възможно отстъпване на територии.
Капанът за Путин?
Някои анализатори виждат в действията на Тръмп опит за стратегическа маневра, целяща да принуди Путин да изложи своите истински искания. Русия традиционно настоява за контрол над четири украински области, демилитаризация на Украйна и неутрален статут спрямо НАТО. Отстъпки в тази посока биха били неприемливи за Киев и Запада, което прави намирането на компромис изключително трудно.
Украинската позиция остава непреклонна – никакви териториални отстъпки, запазване на силна армия и продължаване на съпротивата. В този контекст, планът на Тръмп изглежда като потенциален инструмент за натиск, но не и реално решение.
Американската подкрепа за Украйна – променя ли се курсът?
Няма данни за спиране на военната помощ за Украйна, дори след смяната на администрацията във Вашингтон. Това означава, че въпреки критиките към Зеленски, американската политика спрямо Киев остава сравнително последователна.
Главният проблем на Русия е, че тя все още се възприема като равностоен играч на САЩ, въпреки че реалността показва обратното. Войната в Украйна разкрива слабостите на руската военна машина и неспособността ѝ да постигне решителни победи.
Преговорите в Рияд не доведоха до значими резултати, но поставиха важни въпроси за бъдещето на руско-американските отношения и съдбата на Украйна. Дали Тръмп ще доведе до ново разпределение на силите или неговите действия ще останат част от сложна политическа игра, предстои да видим.