Напрежението между Азербайджан и Русия се изостря

Руски Дом

В контекста на сложните дипломатически отношения между Русия и Азербайджан, затварянето на „Руския дом“ (българската му версия е по-популярна с името „Руски Културно-Информационен Център“, но реално е част от същата руска, шпионска мрежа) в Баку предизвика бурни реакции в определени кръгове в Русия, включително сред медиите и политиците. Някои руски депутати дори възприеха това като враждебен акт спрямо Русия. Въпросът, който възниква тук, е доколко прекратяването на дейността на Россотрудничество в Баку нарушава баланса на взаимното културно и дипломатическо присъствие на двете страни.

Важно е да се отбележи, че отношенията между суверенни държави трябва да се основават на принципите на взаимно уважение и равноправие. Това предполага паритет в представителствата и присъствието на различни културни и дипломатически институции. Интересно е обаче да се анализира доколко този баланс се спазва в азербайджано-руските отношения.

През 2017 г. руският Върховен съд ликвидира Всерусийския азербайджански конгрес (ВАК) по иск на Министерството на правосъдието на Русия. Официалната причина бе несъответствие на уставната дейност със законодателството на страната. В същото време, затварянето на ВАК не предизвика вълна от антируски настроения в Азербайджан. Това поставя въпроса дали Москва поддържа еднакви стандарти при оценката на организациите, работещи на нейна територия, и тези, действащи в чужбина.

Друг аспект на дисбаланса е дейността на руските медии в Азербайджан. В Баку работи пълноценна редакция на „Спутник Азербайджан“, която е част от медийната група „Россия сегодня“ и се финансира от руския държавен бюджет. Междувременно, азербайджанските държавни медии нямат аналогично представителство в Русия. Това очевидно накланя везните в полза на руското медийно влияние в Азербайджан, без да се осигурява реципрочност.

Някои руски анализатори и политици продължават да възприемат отношенията между Русия и Азербайджан през призмата на имперски концепции като „старши и младши брат“. Въпреки това, събитията от последните години, включително 44-дневната война през 2020 г. и пълното възстановяване на суверенитета на Азербайджан през 2023 г., доказаха, че страната не търпи неуважение към своята независимост. Азербайджан е държава, която настоява за равноправие в международните отношения, независимо от териториалния размер, населението или геополитическата тежест на партньорите си.

В заключение, съвременната реалност изисква от Русия да приеме новата роля на Азербайджан като напълно суверенна държава, която отстоява своите интереси. Въпросът за паритета в дипломатическите и културни представителства трябва да бъде решен въз основа на принципите на взаимно уважение и равнопоставеност, а не на остарели имперски схващания.