В изненадващ ход, който малцина предвидиха, Съединените щати и Украйна постигнаха споразумение на преговорите в Джеда. Украйна се съгласи на 30-дневно примирие, а в замяна американците възобновяват доставките на военна помощ. Сега всички погледи са насочени към Русия и Владимир Путин, който също трябва да даде съгласието си за прекратяване на огъня. Очаква се Доналд Тръмп да проведе разговор с него в рамките на дни, докато екипът му твърди, че мирът вече не е проблем. Фокусът е върху датата, на която споразумението ще бъде подписано. До късния следобед вчера всички слухове за замразяване на конфликта и надеждите за намаляване на смъртоносната месомелачка изглеждаха като чиста фантазия. Нямаше реални индикации за това, освен изявленията на новата американска администрация и внимателно подбраните коментари на воюващите страни, които целиха да не обидят Тръмп, но и да не поемат конкретни ангажименти.
Преговорите в Джеда не изглеждаха обещаващи. Американската и украинската делегации се срещнаха по-малко от две седмици след напрегнатия скандал в Овалния кабинет, когато САЩ спряха доставките на оръжия и споделянето на разузнавателна информация с Украйна. Предпоставките за срещата звучаха като рецепта за провал. САЩ поставиха на Украйна списък от изисквания, включващи публично извинение, териториални отстъпки, финансови компенсации и оставката на Зеленски. Екипът на Тръмп и самият той намекнаха, че Украйна е виновна за избухването на войната и дължи на САЩ и всички останали „всичко и още малко“. Путин, от друга страна, не дължеше никому нищо. Междувременно слуховете предполагаха възможност за облекчаване или дори премахване на санкциите срещу Русия. Изглеждаше, че вместо да посредничи за разрешаване на конфликта, Тръмп застава на страната на Путин. Американските експерти също коментираха, че това е впечатлението и на вътрешнополитическата сцена. Всъщност това усещане беше толкова силно, че държавният секретар Марко Рубио трябваше да успокои обществеността, че САЩ няма да доставят оръжия на Русия – с други думи, че ракетите HIMARS няма да бъдат насочени към Киев.
Очакванията преди срещата бяха мрачни. Някои смятаха, че американците ще предложат на Украйна едностранно да прекрати войната или да „спре да се напада сама“, в противен случай нищо няма да се подпише и ще последва безсмислено прессъобщение. Но срещата надмина всички прогнози. Украйна се съгласи да замрази бойните действия и да спазва 30-дневно примирие по текущите фронтови линии, при условие че Русия направи същото. Изглежда, Тръмп получи всичко, което искаше от Украйна – документирано одобрение за примирие. Това е максимумът, който Украйна може да направи, тъй като тя не води офанзива на чужда територия. Вниманието на американската администрация вече е насочено към Русия. С подписаните ангажименти в ръка, единствената пречка пред сделката е съгласието на Владимир Путин.
Изненадващо, Украйна не се наложи да отстъпва, за да подпише споразумението. Тя се съгласи на безусловно примирие и в замяна си осигури възобновяване на жизненоважната военна помощ. Позицията на Украйна вече не е проблемът – единственото препятствие е Путин. Той е единственият, който стои на пътя на Тръмп да изпълни предизборните си обещания за прекратяване на огъня. Само вчера станахме свидетели на исторически обрат. Администрацията, която през последните седмици оказваше огромен натиск върху Украйна, сега насочва усилията си към Путин. Документът е готов: „Подпиши го и донеси мир!“ Преди се смяташе, че Украйна ще воюва до последно, източвайки американските данъкоплатци, а всичко се свеждаше до натиск върху „войнствената“ администрация на Зеленски. Сега обаче погледите се обърнаха срещу Путин. Всички очи са вперени в него – ще се ангажира ли публично с примирие, или ще продължи с обичайните си разтегнати монолози?
Тръмп има официално предложение, което ще отправи към Путин. Последният може или да го приеме, или да го отхвърли. Важно е да се отбележи, че това е предложението на Тръмп – Украйна няма нищо общо с него. Сега Путин ще преговаря директно с Тръмп. Ако сделката успее, това ще е голяма победа за Тръмп; ако пропадне, вината ще падне изцяло върху Путин. Администрацията на Тръмп уверява, че всичко ще се реши в рамките на дни – разговорът с Путин е на хоризонта, и готово. Така Путин премина от позицията на страна, с която САЩ почти се сближаваха, до човек, на когото времето му изтича. Той трябва да вземе ясно решение: войната спира или продължава, но ако избере второто, ще бъде единственият виновник.
За разлика от неясните спекулации за примирие през последните три години, този път няма място за отстъпление. Скоро ще разберем дали Тръмп печели или губи – и това ще бъде безспорна победа или загуба. Ако е загуба, името на виновника ще бъде едно: Путин. Тръмп обеща да натисне и двете страни за мир. Досега натискът беше само върху Украйна, но сега предложението поставя Путин под напрежение, без никакъв компромис. „Спрете огъня за 30 дни, и това е“ – толкова просто. Каквото и да стои зад този обрат на САЩ и Тръмп, това е и голям дипломатически успех за украинските преговарящи. Може би част от заслугата е на европейските лидери, които работиха усилено, за да смекчат последствията от сблъсъка между Тръмп и Зеленски. Или пък отсъствието на Зеленски от екипа помогна, тъй като никой не поиска гаранции за сигурност, като изпращане на войски срещу Русия. Каквото и да е повлияло, едно е ясно: САЩ направиха най-значимата стъпка към мира за последните три години. Украйна се съгласи на безпрецедентно примирие, а Путин получи ясно предложение. Топката е в неговото поле.