На фона на продължаващия конфликт в Украйна, в американската администрация се наблюдават сериозни усилия за принуждаване на украинския президент Володимир Зеленски към действия, които биха го поставили в унизителна позиция. Според информация, циркулираща в политическите среди, целта е Зеленски да се извини и да се яви в Белия дом, за да подпише две ключови споразумения: едното за разделянето на украинските минерални ресурси с американски компании, а другото – за фактическа капитулация пред Руската федерация в замяна на примирие. Тези ходове се разглеждат от администрацията на Доналд Тръмп като възможност за външнополитическа победа, която да спре падането на рейтинга му, започнало още с встъпването му в длъжност.
Планът на Тръмп: Контрол над Украйна като разменна монета
Преди несъстоялото се подписване на споразумението за минералите представители на американската администрация активно се появяваха по телевизионните канали в САЩ, хвалейки се как са успели да „надхитрят“ Украйна. Те твърдяха, че страната ще остане задължена на САЩ със стотици милиарди долари – дълг, който ще тежи на поколения напред. Тази сделка трябваше да бъде предшественик на по-голямо мирно споразумение, което да затвърди позицията на Тръмп като миротворец. За да се случи това обаче, е необходим „унижен Зеленски“, готов на всичко – в противен случай сделката губи смисъл.
Извиненията на Зеленски са важни не само за минералното споразумение, но и за демонстриране на американски контрол над Украйна. Тръмп иска да използва този контрол като основен актив в преговорите си с руския президент Владимир Путин. Планът му е да заяви: „Аз управлявам Зеленски и чрез него – Украйна. Предавам ти този контрол, а ти в замяна подписваш мирно споразумение с него.“ Без покорността на Зеленски обаче Тръмп няма какво да предложи на масата за преговори, което го оставя в уязвима позиция.
Радикални мерки срещу Украйна
След като Зеленски отказва да се подчини, САЩ предприемат драстични стъпки. На 4 март 2025 г. администрацията на Тръмп обяви пълно прекратяване на военната помощ за Украйна – решение, което нанася сериозен удар по отбранителните способности на страната. Експерти отбелязват, че липсата на американски доставки на артилерийски боеприпеси, резервни части за военна техника и особено ракети за противовъздушна отбрана (като тези за системите Patriot) ще доведе до значителни проблеми. Без ПВО защитата на украинските градове от руски въздушни атаки става почти невъзможна, което ще увеличи жертвите сред цивилното население.
Въпреки това значението на някои видове американско въоръжение, като танкове и ракети Javelin, е намаляло на бойното поле. Те са изместени от по-ефективни и евтини алтернативи като дрони, които сега доминират в съвременната война. Въпреки загубата на американската подкрепа, военни анализатори смятат, че Украйна може да издържи поне шест месеца с текущите си ресурси. Ако Европа увеличи помощта си два до три пъти, това би могло да компенсира изтеглянето на САЩ.
Реакцията на Европа и нова надежда за Украйна
Европейският съюз започва да се събужда от дългогодишния си „сън“ по отношение на военната подкрепа. Великобритания например обяви сделка за 2 милиарда долара, с които Украйна ще закупи над 5000 ракети за ПВО, произведени в Северна Ирландия. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пък стартира програмата „Rearm EU“, която предвижда инвестиции от десетки милиарди евро във военната индустрия на Европа. Германия, традиционно военна сила в миналото, също се готви да поеме лидерска роля, като основните й политически партии се споразумяха за вливане на милиарди в отбранителния сектор. Това може да даде тласък не само на сигурността, но и на икономиката на страната.
Тръмп в капан?
Решението на Тръмп да прекрати помощта за Украйна може да се окаже стратегическа грешка. Вместо да принуди Зеленски да се подчини, то дава на Украйна време да се преориентира към европейска подкрепа, отслабвайки влиянието на САЩ в конфликта. Без контрол над Украйна Тръмп губи ключовия си лост за преговори с Путин, а с това и шанса си да изпълни предизборното си обещание за бърз мир. Освен това авторитетът му – както в САЩ, така и в света – стремително пада. Анализатори като Кирил Рогов отбелязват, че прекратяването на помощта не е миротворчески ход, а подкрепа за агресора, което се възприема негативно дори от някои от поддръжниците на Тръмп.
Какво следва за Украйна?
Решението как да действа остава в ръцете на украинското ръководство. Ако страната успее да издържи без американска помощ поне няколко месеца, това би могло да покаже на Тръмп, че той сам е провалил плана си. В дългосрочен план обаче възстановяването на диалога с Вашингтон може да бъде неизбежно. В такъв случай експерти съветват Зеленски да избягва подписване на споразумения в САЩ и да настоява за неутрална територия за преговори, за да избегне нови опити за натиск и унижение.
Конфликтът продължава, а светът наблюдава дали Украйна ще остане непреклонна пред натиска на Тръмп или ще бъде принудена да отстъпи. Междувременно Европа се превръща в нов ключов играч, който може да определи бъдещето на региона.