На фона на тревожния хаос около преговорите за мир между Русия и Украйна една новина остана почти незабелязана. По искане на Русия специалният пратеник на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог беше ограничен само до ролята на пратеник за Украйна. Предишната му позиция де факто бе поета от специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф. На пръв поглед това може да изглежда незначително – какво толкова, ако заменят един неизвестен служител с друг? Но тази рокада може да сигнализира за фундаментална промяна във външнополитическия подход на САЩ, която ще повлияе на мирния процес. Нека разгледаме по-отблизо двамата пратеници и причините за тяхната замяна.
Кийт Келог: Военен герой с твърди принципи
До края на миналата седмица Кийт Келог беше специалният пратеник на президента Тръмп за Украйна и Русия. Келог е непреклонен армейски генерал с 35 години военна служба зад гърба си. Участвал е във войната във Виетнам, инвазията в Панама и Войната в Персийския залив. През 2001 г. заема поста директор на комуникациите и компютрите в Обединения щаб в Пентагона. По време на атаките на 11 септември, когато терористи разбиват полет на American Airlines в Пентагона, командният пост е преместен под земята в комплекса Raven Rock Mountain и неговото ядрено скривалище, където Келог поема отговорността. Накратко, той е героичен военен офицер, удостоен с множество отличия, включително Сребърна звезда, Бронзова звезда, Легион за заслуги, Златен кръст на Бундесвера и още 30 награди.
През 2003 г. Келог се пенсионира от армията и става търсен експерт в ИТ и отбранителната индустрия, оглавявайки отдели за сигурност или консултирайки по тези въпроси. Нищо не подсказваше, че ще се насочи към политическа или дипломатическа кариера – докато не дойде първата предизборна кампания на Тръмп. Тогава Тръмп спомена, че се консултира с най-изявените умове в света, но не разкри имената им. Когато най-накрая обяви първите петима членове на екипа си пред Washington Post, сред тях беше генерал-лейтенант Кийт Келог – име, което изненада мнозина, тъй като не беше добре познато.
По време на първия мандат на Тръмп Келог заемаше различни позиции в областта на отбраната и националната сигурност, но не придоби голяма известност. След загубата на Тръмп на изборите и атаката срещу Капитолия на 6 януари, Келог беше в Белия дом до президента. По-късно той свидетелства, че екипът на Тръмп е настоявал президентът да спре нападението, но той е отказал. Между двата мандата на Тръмп Келог се присъединява към America First Policy Institute – мозъчен тръст, наречен „Бял дом в очакване“, където става председател на Центъра за нова американска сигурност.
През юни миналата година Келог, заедно с друг съветник на Тръмп – Фред Флайц, представи мирен план за Украйна в случай на преизбиране на Тръмп. Планът, опростено казано, включваше: критика към Байдън, поставяне на Украйна пред свършен факт за получаване на оръжия само при участие в мирния процес, заплаха към Путин за насищане на Украйна с оръжия, ако откаже преговори, отказ от връщане на окупираните територии със сила без признаването им за руски и обещание, че Украйна няма да влезе в НАТО. Тръмп одобри плана и през ноември назначи Келог за специален пратеник за Украйна и Русия.
Но нещо се обърка. Когато започнаха контактите между Русия и САЩ, Келог не участва. Вместо да бъде в делегацията в Саудитска Арабия, той беше изпратен в Киев – на „детската маса“, както неуместно го нарекоха. В края на миналата седмица ролята му беше ограничена само до Украйна, а на негово място в преговорите с Русия застанал Стив Уиткоф.
Стив Уиткоф: Близък приятел на Тръмп и ловък преговарящ
За разлика от по-новите попълнения в екипа на Тръмп като Мъск или Ванс, Стив Уиткоф е близък приятел на президента от близо 40 години. Първата им среща е добре документирана – през 1986 г. Уиткоф работи в адвокатска кантора за недвижими имоти, а Тръмп е техен клиент. Няколко години по-късно, по време на важни преговори, Уиткоф среща Тръмп в супермаркет, купува му сандвич и така започва дългогодишно приятелство, основано на общи интереси в недвижимите имоти, сандвичите и голфа.
Уиткоф се различава от останалите в екипа на Тръмп – той не е фанатик на движението MAGA, а работи за привличане на финансиране и обединяване на републиканци около Тръмп. Той успя да убеди бивши противници като Рон ДеСантис и Ники Хейли да подкрепят Тръмп. Бизнес партньорите го описват като проницателен преговарящ, който разбира гледните точки на всички страни и знае какво са готови да жертват. Подходът му не е дипломатичен – той е директен и ефективен, качества, които са му помогнали да придобие над 50 небостъргача.
След преизбирането на Тръмп Уиткоф сам предложил услугите си за решаване на проблемите в Близкия изток. Назначен за специален пратеник, той постигнал успех в преговорите между Израел и Хамас в Катар, убеждавайки израелския премиер Нетаняху да подпише сделка за освобождаване на 33 заложници. Този успех вероятно е убедил Тръмп да го включи в преговорите с Русия. Уиткоф вече посети Москва, прекара часове с Путин и върна у дома Марк Фогел, разменен за основателя на BTC-e Александър Винник. Наскоро той участва и в преговорите между САЩ и Русия в Саудитска Арабия, отбелязвайки възстановяване на двустранните отношения.
Защо смяната?
Защо Кийт Келог беше заменен от Стив Уиткоф? На пръв поглед причината е проста: Уиткоф е близък приятел на Тръмп, доказал се като ловък преговарящ, лоялен лично на президента, а не на партията. Освен това той явно намира общ език с Путин, докато Русия сигнализира, че не иска да работи с проукраински настроения Келог. Но някои експерти виждат по-дълбок смисъл – смяната може да отразява идеологически разкол в Републиканската партия.
Традиционно републиканците подкрепят идеята за САЩ като най-влиятелната световна сила, инвестирайки значителни ресурси в съюзниците си. Но с втория мандат на Тръмп и възхода на концепцията „Америка на първо място“, част от партията, водена от фигури като Джей Ди Ванс, смята, че тези разходи са неоправдани. Според тях целта на президента е да спре войната, за да спести пари на американските данъкоплатци, а не да защитава Украйна или Европа. Келог, верен на старата школа, може да е неефективен в този нов подход, докато Уиткоф гъвкаво изпълнява визията на Тръмп, както показа в преговорите за Газа.
Автор: Максим Кац – руски опозиционен политик и общественик.
Превод със съкращения и адаптация: Георги Борисов.