САЩ, Украйна и Русия: Странни договорки за Черно море и енергетика – Кому е изгодно?

Мир

В Рияд, Саудитска Аравия, се проведоха преговори, които породиха повече въпроси, отколкото отговори. САЩ, Украйна и, изглежда, Русия са постигнали някакви договорености за прекратяване на огъня в Черно море и мораториум върху ударите по енергийна и газопреносна инфраструктура. Но какво точно се случи там? Кой с кого се е договорил и защо всичко звучи толкова объркано? Нека се опитаме да разплетем този възел.

Какво се договориха?

Според наличната информация, САЩ и Украйна са постигнали споразумение за прекратяване на бойните действия в Черно море, а САЩ и Русия – за осигуряване на безопасно корабоплаване и спиране на атаките срещу енергийни обекти. Русия и Украйна, разбира се, директно не са преговаряли – всичко е минало през посредници. Резултатът? Размито споразумение, което всяка страна тълкува по свой начин.

В Черно море уж ще има примирие, макар че там и без това от месеци не се водят активни боеве. Украйна, без да разполага с голям военноморски флот, успя да нанесе екзистенциални поражения на руския Черноморски флот с дронове и ракети – потопи флагмана му и изтласка оцелелите му кораби му в далечни бази, та дори и в друго (Каспийско) море. Това е един от безспорните успехи на Киев във войната. И сега, когато безопасността на корабоплаването вече е факт благодарение на украинските действия, идва това „примирие“. Странно, нали?

Освен това Русия настоява да проверява всички корабли, насочващи се към украинските пристанища, за оръжия – нещо абсурдно, защото е обществена тайна, че оръжията за Украйна не идват по море, а по суша през Полша. Тогава защо този театър?

Енергийният мораториум

Друг ключов елемент от договореностите е забраната за удари по енергийна инфраструктура – нефтопреработвателни заводи, газопроводи, електроцентрали и т.н. Но датите на този мораториум са спорни – едни казват, че е в сила от 18 март, други – че започва след обявяването му от Белия дом на 25 март 2025 г. Има и уловка: ако една страна наруши споразумението, другата може да се откаже от него. Само че няма независим механизъм за контрол, което прави всичко безсмислено – Русия утре може да обяви, че Украйна е нарушила мораториума, и да продължи да удря, както си иска.

Списъкът на защитените обекти включва нефтопреработвателни заводи, газопроводи и електростанции, но липсват граждански обекти като училища, детски градини или болници. Това е показателно – приоритетът не е хуманитарен, а икономически. Украинските удари по руските рафинерии намалиха производството на горива в европейската част на Русия, което удари бюджета на Москва. Този мораториум изглежда е скроен да защитава само руските интереси.

Какво печели Русия?

От Белия дом съобщиха, че в замяна на примирието САЩ ще помогнат на Русия да възстанови достъпа си до световния пазар на селскостопанска продукция и торове. Това включва снемане на санкции от банки като Россельхозбанк и връщането и в системата SWIFT и облекчаване на търговските ограничения. Основното ястие тук е именно Россельхозбанк – чрез него Русия ще може да заобикаля санкциите и да финансира нуждите си. Останалото – доставки на селскостопанска техника и прочие – е просто гарнитура.

Това е огромна отстъпка за Москва. Санкциите бяха ключов инструмент за ограничаване на руските военни разходи, а сега САЩ фактически спасяват руския бюджет. Защо?

Кому е изгодно?

Спойлер: само на Русия. Украйна няма нужда от примирие в Черно море – тя вече доказа, че може да го контролира. САЩ, от своя страна, изглеждат като посредник, който прави отстъпки на агресора, без ясна полза за себе си или за Киев. Русия печели време, пари и възможност да се превъоръжи, докато санкциите се разхлабват.

Руската пропаганда и „25-те панфиловци“

Междувременно руската пропаганда не спи. В Z-каналите се появи нова героична история – 25 руски войници уж отблъснали 150 украински спецназовци в Белгородска област. Напомня ли ви на нещо? Да, на мита за 28-те панфиловци от Втората световна война, който беше изцяло измислен. Сегашната легенда е също толкова абсурдна – без жертви, с леки ранявания, срещу танкове и артилерия. Това е сигурен знак, че в Белгород нещата не вървят добре за Русия, и пропагандата се опитва да прикрие провалите.

Защо САЩ правят това?

Мотивите на Вашингтон остават загадка. Президентът Доналд Тръмп намекна в интервю за Newsmax, че Русия може би иска мир, но вероятно печели време. Ако американците го разбират, защо предлагат сделка, която спасява руската икономика? Да е заради украинската енергетика? Русия не успя да я унищожи напълно за три години война, така че това не звучи убедително.

По-скоро изглежда, че Русия използва преговорите, за да си осигури „почивка“ и да натрупа ресурси за следващия етап от войната. А САЩ, вместо да подкрепят Украйна, която стабилизира фронта и дори атакува в Белгородска област и Донбас, правят отстъпки на Москва.

Тези договорености са странни, непрозрачни и изглеждат скроени в полза на Русия. Няма механизъм за контрол, няма защита на цивилните, а санкциите, които бяха най-силното оръжие срещу Москва, се разхлабват. Украйна, която постигна успехи без флот и въпреки всичко, е оставена да се оправя сама. А Русия? Тя печели време, пари и спокойствие за нефта си. Остава въпросът: защо САЩ играят тази игра? Отговорът може би ще дойде скоро – или когато Русия отново удари, освободена от мораториума, който сама е нарушила.

По текст на Сергей Ауслендер – израелски военен журналист.