Днес е 1 март 2025 г. – първият ден на пролетта, но вместо надежда за ново начало светът се събужда с отзвука от вчерашния скандал във Вашингтон. На 28 февруари, когато зимата сякаш тихо си отиваше, никой не очакваше, че преговорите на високо ниво между САЩ и Украйна ще се превърнат в международен спектакъл, разкриващ дълбоки противоречия и рисковани амбиции. Ето какво се случи и защо това може да промени глобалния политически пейзаж.
Поводът: Минерали или капитулация?
Официално обявената цел на срещата в Белия дом между президента на САЩ Доналд Тръмп, вицепрезидента Джей Ди Ванс и украинския лидер Володимир Зеленски беше подписването на споразумение за използване на украинските ценни минерали и редкоземелни метали. Това звучи като прагматична икономическа сделка, но истината зад кулисите е далеч по-сложна и тревожна. Всъщност Тръмп и Ванс са имали друга мисия: да убедят Зеленски да приеме „дипломатическо разрешение“ на войната с Русия – термин, който в техния речник означава капитулация на Украйна пред исканията на Владимир Путин.
Русия, чрез външния си министър Сергей Лавров, наскоро поиска Украйна да предаде без бой пет области на юг и изток, включително Запорожие и Херсон – територии, които не са изцяло под руски контрол. Това е ултиматум, който Зеленски категорично отхвърли. „С каква логика да предадем земите си без бой?“ – попита той резонно. Но Тръмп и Ванс не само настояваха за това, а отидоха по-далеч, оказвайки безпрецедентен натиск върху украинския президент.
Тактиката на Тръмп: Украйна като разменна монета
Защо Тръмп толкова упорито иска примирие? Отговорът лежи в неговата голяма геополитическа стратегия. Той вижда в Русия потенциален съюзник срещу Китай – страната, която неговата администрация смята за основна заплаха за американските интереси. За да спечели Путин на своя страна, Тръмп е готов да жертва Украйна, приемайки почти всички руски условия. Целта му е ясна: да представи себе си като „велик миротворец“, спиращ най-голямата война в Европа след Втората световна война, и да използва това за вътрешнополитически успехи и дори за Нобелова награда за мир.
Но Зеленски не се поддаде. Той заяви, че подобна „дипломация“ не е решение, а безумие. „С Путин не се работи така – той ще иска още и още“, предупреди украинският лидер, отбелязвайки, че капитулацията на Украйна ще доведе до дългосрочни последици, които ще засегнат дори САЩ и техните съюзници в НАТО. Това разгневи Тръмп и Ванс, които избухнаха в яростни обвинения. „Ти нямаш право да ни казваш какво ще почувстваме!“ – крещяха те, обвинявайки Зеленски, че подкопава техният имидж и планове.
Ескалацията: Крясъци и пропаганда
Срещата в Белия дом се превърна в хаос. Тръмп и Ванс не само настояваха Зеленски да предаде територии, но и го заплашваха с пълен крах, ако не приеме условията. „Без нашата помощ ще загубите войната за две седмици!“ – заяви Тръмп, повтаряйки почти дословно руската пропаганда, която преди години твърдеше, че Украйна ще падне за три дни. Зеленски остроумно отвърна: „Това вече сме го чували, само че беше за три дни.“
Американските лидери стигнаха дори по-далеч, предлагайки избори в Украйна под руски надзор – идея, която звучи като директно изпълнение на московски сценарий. Зеленски отговори достойно, но твърдо: „Няма капитулация, няма мир на всяка цена.“ Това доведе до пълен срив на преговорите, като Тръмп изгони украинската делегация от Белия дом и по-късно написа в социалните мрежи: „Върнете се, когато сте готови за мир.“
Светът реагира: Подкрепа за Украйна, критики към Тръмп
Реакцията на международната общност беше светкавична. Европа, събудена от агресивната позиция на Тръмп, започна да преосмисля ролята си в подкрепата за Украйна. Лидери на редица страни изразиха солидарност с Киев, а в Лондон се подготвя среща за координиране на помощта. „Няма да оставим Украйна сама“, заявиха европейски политици, осъзнавайки, че разчитането на САЩ при Тръмп е все по-несигурно.
В САЩ скандалът предизвика вълна от недоволство. Либералните медии нарекоха Тръмп и Ванс „предатели на демокрацията“ и „марионетка на Путин“, а дори някои консервативни гласове, като коментатора от Fox News Джеси Уотърс, се оказаха в неудобна позиция, опитвайки се да защитят президента. Общественото мнение се раздели – мнозина американци, особено тези, които познават ситуацията в Украйна, изразиха разочарование от курса на Белия дом.
Какво следва?
Тръмп явно разчита, че Зеленски ще се пречупи под натиска, но това е малко вероятно. Украинското общество е обединено зад своя лидер както никога досега – дори опозицията го подкрепя в този критичен момент. Ако се проведат избори днес, Зеленски вероятно би спечелил с над 90% подкрепа.
Междувременно Европа ускорява военната си помощ, фокусирайки се върху модерни технологии – дронове, авиация и електроника. Икономическият и технологичен потенциал на ЕС, значително надхвърлящ руския, давайки надежда, че Украйна може да устои, дори ако американската подкрепа отслабне.
За Тръмп провалът в Белия дом е не само дипломатически, но и личен удар. Той искаше да организира тържествена среща с Путин и Зеленски в Истанбул или Рияд, където да обяви „триумфа си“. Сега този план е в руини, а рейтингите му падат. Някои наблюдатели смятат, че той скоро ще смекчи тона си, за да остане част от процеса – нещо, което е жизненоважно за неговото его на шоумен.
Зеленски като символ на съпротивата
Отказът на Зеленски да капитулира напомня на исторически паралел – Чехословакия през 1938 г., когато Мюнхенското споразумение доведе до унищожаването на държавата. За разлика от тогавашния президент Едвард Бенеш, Зеленски избра да се бори. Този избор не само запази достойнството на Украйна, но и вдъхнови света. Докато Тръмп се бори с последиците от своята зле маскирана „спецоперация“, Украйна и нейните съюзници в Европа доказват, че свободата и съпротивата все още имат значение.