Тактика или тежка липса на вменяемост са последните изяви на Тръмп?

Тръмп

Доналд Тръмп отново е в заглавията. Няма как човек да не коментира възхвалите му към Путин, обещанията му за сключване на бърза мирна сделка и обвиненията му към Зеленски за започването на войната. Ще се опитаме да разгледаме събитията от изминалата седмица, след като Тръмп изнесе поредната си пресконференция, в която отново преосмисли картата на света.

Досега имаме множество публични изявления на Тръмп, които се оказват не особено надежден източник на реалност. Истината е, че в момента, в който му хрумне някаква идея, той я изказва, без да я осмисля. През изминалата седмица Тръмп каза всевъзможни неща, но нищо от тях не показва реална визия за примирие, камо ли за мирна сделка. Всеки ден той създава нова „реалност“. В случай че сте забравили, в неговата вселена, делегациите на Русия и Украйна трябваше да се срещнат на Мюнхенската конференция по сигурността.

Много от изказванията му естествено привличат вниманието на онези, които следят динамиката на войната и съдбата на Украйна. Независимо дали ви харесва или не, в изказванията на Тръмп има множество директни цитати от руски пропагандни източници. Накратко, изявленията му отразяват типичните му черти: непоследователност, гръмки изявления и противоречивост. Това не е изненадващо за нас. За разлика от американците, които са свикнали политиците им да отговарят за думите си, ние отдавна живеем в реалност, в която изказвания, мисли и действия нямат обща основа. Свикнали сме да различаваме думите от действията.

Сюжетът „Ще прекратя войната сега“ се появи преди седмица, но все още няма конкретни стъпки. Единственото събитие бе срещата в Рияд и последвалите официални изявления, които обаче са неясни и необвързващи. Няма индикации, че някой е поел ангажимент за каквото и да е било. Всичко завърши с взаимни уверения в уважение и нищо повече.

Така че, няколко дни по-късно, можем ли да отговорим на някои практически въпроси? Какъв ще е следващият ход? Кой ще се срещне с кого? Какви разговори са насрочени? Къде ще се проведат? Ако съдим по изказванията на Тръмп, би трябвало вече да сме свидетели на верижна реакция от събития. Вместо това, в социалната му мрежа Truth Social няма нищо ново по темата за руско-украинската война от цял ден.

Изминалата седмица бе изпълнена с коментари, нападки и похвали от страна на Тръмп, но нямаше никакви реални действия, които да анализираме. Защо е така? Отговорът се крие в стратегията му. Тръмп и екипът му възприемат медиите като основен враг и следват тактиката „заливайте ги с новини“. Идеята е проста: ако медиите бъдат засипвани с три сензационни истории на ден, те няма да могат да се фокусират върху една от тях. Това е подход, който Тръмп прилага още от първите си дни на власт, подписвайки укази, които са юридически несъстоятелни, но достатъчно провокативни, за да предизвикат медиен шум.

По същия начин действат и последните му изявления за войната. През изминалата седмица той два пъти „приключи войната“, „постигна сделка с всички“ и обвини Зеленски за началото на конфликта. Ако нашият сайт имаше няколкостотин автори, пак нямаше да успеем да следим темпото му. В неговото медийно присъствие всеки ден изглежда като последния му.

Тази стратегия има реални последици. Например, Европа усеща несигурността, която Тръмп поражда, и засилва подкрепата си за Украйна. Новият военен пакет от 6 милиарда евро е пряк отговор не на действия, а на думи.

Затова трябва да избягваме капана, в който падат американските медии, опитвайки се да следят всяка негова сензация. Истината е, че през изминалата седмица не се случи нищо реално: една телефонна беседа и една среща на ниво министри. Останалото бе просто медиен спектакъл, предназначен да накара всички да обсъждат Тръмп, вместо реалните действия (или липсата на такива).

И докато довършвахме този анализ, Тръмп отново публикува нов пост, наричайки Зеленски диктатор. Можем ли да го игнорираме? Не. Но означава ли нещо? Не.

Друг аспект е стилът му на преговори. Много от неговите възхвали и заплахи към Путин не са случайни. Това е познат модел – престъпнически тип договаряне. Михайл Ходорковски правилно го описа: „когато преговаряш с престъпник, трябва да говориш на неговия език„. Тръмп отлично разбира това. Той и Путин използват едни и същи тактики за създаване на хаос, преди да седнат на масата за преговори. Путин хвали Тръмп и твърди, че изборите са му били откраднати. Тръмп отвръща с възхвали. Но тези приказки не означават нищо.

Важно е да осъзнаем, че глобалните процеси в момента се движат от човек, който е свикнал да превръща парцели в строителни площадки. Тази динамика също се прилага към войната в Украйна. Емоциите са неизбежни, но трябва да помним едно: нашето предимство е, че знаем как да различаваме думи от действия. Да не се подвеждаме от изявленията. През изминалата седмица реални действия нямаше. Това важи за фронтовата линия, санкциите и дори възможността за среща между Тръмп, Путин или Зеленски. Засега всичко е само думи.

По материали от Максим Кац – руски опозиционен политик и общественик