Тероризъм и военни цели: Анализ на използването на безпилотни самолети във войната в Украйна

Одеса

Тероризъм като тактика

Нощес Русия нанесе масиран удар с дронове по Одеса, а миналата нощ – по Кропивницки. Тези удари са насочени предимно срещу граждански обекти, въпреки че такива уточнения вече отдавна нямат значение. Когато успяват да поразят военни цели, те използват това за пропагандни цели в продължение на седмици. Военните цели обикновено биват поразени от балистични ракети, по-рядко от крилати ракети, докато атаките с дронове отдавна представляват откровен тероризъм.

За това има две основни причини. Първата е свързана с техническите характеристики на апаратите и невъзможността да се осъществи бърза атака. Докато дроновете летят, всичко важно може да бъде скрито или преместено. Втората причина е, че големите стационарни цели, които нямат надеждно прикритие или не са подходящо разпръснати, вече отдавна са атакувани, и „Шахедите“ практически нямат цели, които могат да поразят ефективно. Няколкото локации, където такива цели все още съществуват, са плътно защитени от системи за противовъздушна отбрана и въпреки всички усилия, пробивът е невъзможен.

Тъй като производството на тези апарати е поставено на поточна линия, те се използват срещу мирното население като оръжие за сплашване. Логично би било всяко военно командване, осъзнавайки, че определен вид въоръжение вече няма военен ефект, да прекрати поръчките за неговото производство, давайки предпочитание на други оръжейни системи или изисквайки дълбока модернизация на текущия продукт. Но тероризмът винаги е бил елемент от военната тактика на руската армия. Достатъчно е да си спомним действията на техните исторически лидери като Петър I или Суворов, или това, което правеха в Сирия – навсякъде един и същ подход: тотален терор.

Сирийският урок

Именно Сирия показа, че дори в 21-ви век, тази армия има средновековна основа и затова тероризмът е неразделна част от тяхното бойно планиране. Поради тази причина „Шахедите“ не са изведени от употреба въпреки ниската си бойна ефективност. Просто пред тях се поставят други задачи, с изключително терористичен характер. И тази терористична същност, настоящата администрация на САЩ нарича „партньори“, с които трябва да се установяват отношения. Но това е отделна история.

Противодействие

Вчерашният удар по летище Енгелс-2 показва лекарството, с което всичко това може да бъде лекувано. Източници от Телеграм канала „Кримски вятър“ почти всяка вечер съобщават кога започва изстрелването на „Шахеди“ от една и съща локация – „нос Чауда“, и колко дълго продължава изстрелването на целия „пакет“. Ако Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) вече разполагат със средства за поразяване, които могат да пристигнат много бързо, тогава самата площадка за изстрелване, която е привързана към една конкретна точка през цялото време, докато се изстрелват дроновете, и запасът от самите дронове, представляват отлична мишена.

Да си припомним как за три години се промени концепцията за артилерията. Тя вече практически не стои на конкретна позиция, а действа по принципа: стреляй и бягай. Причината е, че мястото, от което ще се води огън, ще бъде бързо локализирано и там ще пристигне ответен удар. Затова техниката на водене на огън се състои именно в това да се разгърнеш много бързо, да стреляш, да се прибереш и да смениш позицията.

Изстрелването на „Шахедите“ не се случва по този начин просто защото дори и да се изчисли точното място, където в момента работи стартовата установка, за това време нищо не може да долети до нея. Но ако вече са се появили скоростни средства за поразяване, тогава цялата тази система може да бъде унищожена бързо и цялостно. Русия ще трябва да изтегли пусковите установки чак до Урал, ако все пак реши да продължи тяхното използване.

Производство и разпределение

Изглежда, че това може да бъде единственото ефективно лекарство срещу този инструмент на терора. Доколкото може да се разбере, производството на апаратите вече е разпределено по различни региони на федерацията. Първото производство за сглобяване на „Шахеди“ беше разгърнато в Татарстан и точно там пристигна „птицата на щастието“, след което в Иран си прибраха няколко изгорени „чаршафи“. Но наскоро беше нанесен удар по Калуга и в доклада беше посочено, че е атакувано място за сглобяване на „Шахеди“. Това означава, че Русия е разпръснала цеховете за производство на дронове, тъй като те не представляват твърде сложен и високотехнологичен продукт и могат да бъдат сглобявани на различни места.

Това не е самолет или ракета. Затова, макар че унищожаването на такива цехове е възможно, трудно е да се каже доколко това ще е ефективно. Но да се порази едновременно запасът от дронове, пусковата установка, останалото оборудване, необходимо за изстрелването на дроновете, и специалистите, които осъществяват тези изстрелвания – това е съвсем друго нещо. Тук вече влиза в сила математиката и въпросът колко ще струва средството за поразяване на такава локация, с всичко посочено по-горе, спрямо изразходвания боеприпас. Въпреки това, трябва да се вземе предвид и вредата, която „Шахедите“ нанасят в момента.

Военни цели и професионализъм

В този план ВСУ демонстрират върха на професионализма. Вчера, беше нанесен съкрушителен удар по базата на стратегическата авиация на противника Енгелс-2. Към това, което вече е известно, може да се добави, че в руските, публични канали циркулират слухове, че в унищоженото хранилище може да са се намирали не само авиационни ракети. Така, някои „специалисти“ пишат, че след внимателно разглеждане на облака от дим и прах след основната експлозия, там явно са се виждали оранжеви пламъци с определен оттенък.

Според тези наблюдатели, такъв ефект дава експлозията на ракета с течно гориво, която се зарежда с хептил. Не можем да оценим директно тези съображения, тъй като за щастие не сме наблюдавали лично експлозии на такива ракети. Но интересното е, че тези наблюдатели твърдят, че ако там наистина е имало нещо такова, всички описания на събитията ще се опитат да ги „заличат“ възможно най-бързо, тъй като тази отрова, попаднала в подпочвените води, може да нанесе повече щети, отколкото самата експлозия, а за подобна ситуация не е прието да се признава.

Освен това, макар и косвено, все пак се появяват потвърждения на теорията, че стоянката за самолети на летището просто не е могла да не попадне под въздействието на самата експлозия или на това, което е предизвикало многочасова, повторна детонация. Ако там наистина е загинал екипаж на стратегически бомбардировач, то най-вероятно самолетите са пострадали сериозно, и ако екипажът на един от тях е бил регистриран като загуби, то най-вероятно самолетът е повреден до степен „тотал щета“ и не подлежи на възстановяване. И нещо ни подсказва, че там работата не се е ограничила с един самолет, ако взривната вълна е избила прозорците на къщите на разстояние 5 километра от епицентъра на експлозията. Както и да го погледнем, самолетите са се намирали много по-близо до тези къщи.

Необичайни последствия в Енгелс-2

Най-вероятно, стоянката за самолети е понесла много по-мощен удар, отколкото жилищният сектор. Днес започнаха да се появяват съобщения, че е експлодирало нещо наистина интересно, тъй като в района е въведен план за извънредна ситуация, за чиято същност властите не говорят директно. Този режим би бил напълно оправдан по време на разпръскването на боеприпаси от епицентъра на взрива, но странната препоръка към местните жители – да не излизат на улицата, да стоят вкъщи и да не отварят прозорците, навежда на мисълта, че тук не става дума само за разпръскване на метални отломки.

В момента вече се появяват съобщения, че в района на летището са забелязани военни автомобили за химическа и радиологична защита, а според някои данни, радиационният фон там се е повишил няколко пъти. Няма официални потвърждения за това, както и няма обяснения за присъствието на тази необичайна военна техника. Във връзка с изложеното по-горе, възниква въпрос към местните жители: усещат ли те обещаното от Путин „раздвижване“ или все още не?

Ударът по летище Мариновка

Тази нощ беше нанесен удар по летище Мариновка, разположено на 47 км от Волгоград. Местните жители съобщават, че в района на летището са били чути мощни експлозии и нещо там е горяло. Миналата година украинските „птички“ вече са посещавали това място, но може да се предположи, че този път са пристигнали някакви други апарати с други възможности. Както се казва, в Енгелс няма да ни позволят да излъжем. А руските медии описват това събитие по следния начин:

„Украйна миналата нощ атакува Волгоградска област с 34 безпилотни самолета, съобщи Министерството на отбраната на Руската федерация. Според данни на Mash и Shot, целта на дроновете е било военното летище Мариновка в селището Октябрьский, което беше почти напълно унищожено от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) през август 2024 година. Първите съобщения за атаката на военния обект се появиха в три часа през нощта. Местните жители разказваха за 5-7 експлозии в Калачевски район на Волгоградска област. Мониторингови канали информираха за движението на десетки моторни и реактивни безпилотни самолети в посока към региона…“

Трябва да се предполага, че с дежурните средства за противовъздушна отбрана всички въздушни цели са били свалени. Ние отбелязваме, че през последните 10 дни ВСУ явно се фокусират върху летищата на противника, независимо къде се намират те – в Московска, Саратовска или Волгоградска област. Атаки се извършват навсякъде, от Шайковка до Енгелс, от Жуковски до Мариновка. Руснаците явно не са очаквали такова нещо и вероятно едва сега на Путин му е станало неприятно, че е ограничил режима на прекратяване на огъня само до обекти от енергийния сектор.

Петролни цели

Междувременно от Краснодарски край, където ВСУ атакуваха нефтопреносната станция при „станция Кавказская“, пристигнаха две новини – една добра и една лоша. Както беше съобщено по-рано, там ярко гореше резервоар с бензин и нищо не можеше да потуши огъня. Сега оттам радостно съобщават, че горенето на резервоара продължава, но практически цялото гориво, което се е намирало в него, вече е изгоряло. Това като цяло е добре, но лошото е, че сега гори друг резервоар, разположен наблизо.

Станция Кавказская напрегнато наблюдава случващото се и прави залози дали ще бъде потвърден принципът „четвърти ден пламти станцията“ или не. Междувременно стана известно, че ръководството на експортния нефтопровод КТК се е разграничило от този актив и е заявило, че тази станция никога не е била част от нефтопровода. А изявленията на московските фигури, начело с Путин, които твърдяха, че станцията принадлежи на международна компания, в която Русия има само една трета, се оказа лъжа. Гори именно руски актив.

Такива цели ВСУ поразяват всяка нощ. Те не се занимават с жилища на местното население. Нека живеят, както искат. И без тях имат достатъчно грижи. Все още има много нефтени бази, нефтопреработвателни заводи, летища и складове за оръжие, които не са обхванати от пламъци… А още нито веднъж не са нанасяни сериозни удари по военни предприятия, например – по заводите за барут.