Три години пълномащабна руско-украинска война. Част 4: Обобщение

Преди три години, на този ден, Владимир Путин обяви началото на така наречената „специална военна операция“. Очакваше се това да бъде бързо и решително нахлуване в Украйна, което да смете отбраната на страната и да установи нов, прокремълски режим в Киев. Пропагандата уверяваше, че руските войски ще бъдат в Киев за броени дни. Реалността обаче показа нещо съвсем различно – вместо светкавична победа, Русия се забърка в дълга, кръвопролитна война.

Провалът на първоначалния план

Още в първите седмици стана ясно, че инвазията не върви по план. Вместо „Киев за три дни“, се оказахме свидетели на три години ожесточени боеве. Фронтът се разтегна на над 1000 километра, а руската армия буквално затъна в безкрайни битки за малки селища, плащайки цената с хиляди човешки животи. Обявените от Путин цели – „демилитаризация“ и „денацификация“ на Украйна – останаха неизпълнени. Украйна не само съхрани своята независимост, но и успя да удържи фронта срещу руските сили.

Икономическата цена на войната

Путин планираше ограничена операция с минимални загуби. В действителност, войната изсмуква трилиони рубли от държавния бюджет, които можеха да бъдат използвани за здравеопазване, образование и социални програми. Днес една трета от федералния бюджет отива за военни разходи. Руската икономика отчита ръст на БВП, но той е изкуствен – основан на производство на танкове, снаряди и ковчези. Националните резерви са почти изчерпани, а огромната корупция сред генералите и чиновниците превърна войната в поредната „хранилка“ за елита.

Разпадът на руската армия

Руската армия, която някога се смяташе за втората най-мощна в света, бе жестоко разгромена в Украйна. В първата година на войната Русия загуби значителна част от своят военен елит, включително войските на ВДВ и спецназ. Вместо обучени войници, сега армията разчита на наемници, затворници и мобилизирани, изпращани в „месомелачката“ без необходимото оборудване. Техниката също се изчерпва – запасите от съветски танкове са на изчезване, а войниците все по-често са принудени да се придвижват на цивилни автомобили, които стават лесна мишена за украинските дронове.

Социалните последици и бъдещето на Русия

Освен че разрушава икономиката и армията, войната създава огромно социално напрежение. Завръщат се хиляди бивши затворници, които сега тероризират руското население. Това предвещава вълна от престъпност, подобна на тази след войната в Афганистан. Путин продължава да твърди, че всичко върви „по план“, но дори неговите пропагандисти вече осъзнават, че тази война е катастрофа.

Голямата грешка на Путин

Най-голямата грешка на Путин е в това, че подцени Украйна. Той вярваше, че украинците ще се предадат без бой, но те избраха да се сражават за свободата си. Той също така сгреши, като си мислеше, че руснаците са готови да умират за неговите имперски амбиции. Вместо народна мобилизация, войната разчита на наемници, затворници и насилствено мобилизирани войници.

Днес Русия е на прага на политически и социален срив. Докато Западът продължава да подкрепя Украйна, Путин се надява на спасение чрез тайни договорки с Тръмп или други западни лидери. Но времето му изтича – и ако руското общество не осъзнае мащаба на катастрофата, която този режим причини, бъдещето на страната изглежда мрачно.

Време е Русия да се освободи от тази кървава авантюра и да поеме по нов път – път без война, репресии и лъжи.

Ако сте пропуснали – част: 3 Какво следва?

Ако сте пропуснали – част: 2 Инвазия и бойни действия

Ако сте пропуснали – част: 1 Причините

Powered by atecplugins.com