Скандалната среща между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски отново насочи прожекторите към сложните дипломатически игри, които се водят около войната в Украйна. Този разговор разкри няколко ключови грешки на Тръмп, които не само засилиха позицията на Зеленски, но и оставиха повече въпроси, отколкото отговори.
Публичност, която вреди
Една от най-големите грешки на Тръмп беше самият формат на срещата. Провеждането на дискусията с журналисти и в отворен формат бе стратегически необмислено. Историята показва, че такива разговори трябва да се водят зад закрити врати, както това правеха Сталин, Чърчил и Рузвелт по време на Втората световна война. Тогава публичните съобщения бяха добре обмислени, а не импулсивни. В случая с Тръмп, публичността на срещата само повиши рейтинга на Зеленски.
Липсата на стратегическа подготовка
Тръмп трябваше да бъде наясно, че Зеленски ще настоява за конкретни ангажименти, особено по въпросите за сигурността на Украйна. Отказът на Тръмп да предостави гаранции за сигурност, въпреки че френският президент Макрон и държавният секретар Блинкен вече бяха поискали такива, беше груба грешка. Зеленски пристигна с две основни цели – договор за сигурност и договор за редкоземни метали. Когато първата изглеждаше невъзможна, той трябваше да акцентира върху втората.
Проблемът с американските интереси
Една от най-сериозните грешки на Тръмп е неразбирането на стратегическото значение на Украйна. С богатите си залежи на редкоземни метали на стойност 14,2 трилиона долара, Украйна е ключов играч в бъдещите глобални индустрии. Още по-притеснително е, че Китай вече е стъпил в окупираните от Русия украински територии, което допълнително увеличава залозите за бъдещето.
Зеленски – агресивен, но оправдан
Журналистите отбелязаха агресивния тон и жестовете на Зеленски по време на срещата, но това бе напълно очаквано. Той представлява държава, която се намира в състояние на война и която разчита на помощта на Запада. Самият факт, че САЩ и Европа обещават, но не винаги предоставят достатъчно подкрепа, е основателна причина за неговото поведение.
Какво следва?
Вместо да затвори вратата, Зеленски може би трябва да се фокусира върху това да привлече Тръмп с икономически изгодни предложения, като сделка за редкоземните метали. Историята показва, че когато западните лидери посещават Украйна, виждат реалността с очите си и променят позициите си. Поканата на Тръмп в Киев може да бъде следващата стъпка към това.
В крайна сметка, стратегическите грешки на Тръмп в тази среща могат да бъдат поправени. Въпросът е дали той ще осъзнае значението на Украйна в глобалния баланс на силите и ще действа адекватно преди изборите в САЩ.