Тръмп, Путин и бъдещето на Украйна: Какво се крие зад кулисите?

Тръмп Путин

Възможностите пред световната геополитика са тревожни, особено когато става дума за бъдещето на войната в Украйна. Двата основни варианта, които се очертават, са еднакво опасни: дали Тръмп играе сложна игра със света, или просто е загубил разсъдъка си? И в двата случая глобалната стабилност е в риск.

Тръмп и Русия: Какво стои зад кулисите?

Ясно е, че Доналд Тръмп не може да възприема Русия и Путин като равностойни играчи на световната сцена. Военните действия на Русия в Украйна не само не доведоха до значителни успехи, но и разкриха сериозните слабости на руската армия. Войната се превърна в стратегическо блато за Кремъл, което поражда въпроса: какво наистина може Путин да предложи на Тръмп?

През историята САЩ многократно са спасявали Русия – от Гражданската война до икономическите помощи през 90-те години. Днес обаче подобен сценарий изглежда малко вероятен. Дали Тръмп е склонен да подаде ръка на Москва, възстановявайки отношенията? И ако да, на каква цена за Украйна?

Украинската дилема и потенциалните сценарии

Ако Вашингтон реши да търси споразумение с Русия, условията, които Москва поставя, са крайно неприемливи за Киев. Русия настоява за анексия на четири украински области, демилитаризация на Украйна и установяване на проруско управление. Но украинското общество никога не би приело такъв компромис. Дори и да се предложи „корейски сценарий“, при който фронтовата линия се превръща в новата граница, подобен ход не гарантира устойчив мир.

Възможно е Путин да се опита да представи външнополитическо постижение като лична победа – например, статут на неутралитет за Украйна в замяна на териториални отстъпки. Въпросът е дали Западът би се съгласил на такова решение.

Какво може да последва?

Тръмп има навика да прави „големи сделки“ и да разменя всичко за всичко. Той би могъл да предложи на Москва компромис, при който украинските територии остават под руски контрол де факто, но не и де юре. В замяна Украйна няма да бъде приета в НАТО, което Кремъл ще използва като пропаганден успех. Подобен ход обаче би бил катастрофален за украинската държавност и сигурността на Източна Европа.

Другият вариант е САЩ да засилят военната помощ за Украйна, за да принудят Русия на по-сериозни отстъпки. В такъв случай войната може да продължи още дълго, но с далеч по-висока цена за Москва.

Войните рядко завършват без категорична победа на едната страна или без преговори, приети от всички участници. В момента няма сигнали, че Русия е готова на истински компромис, нито че Украйна ще приеме условията на Кремъл. Тръмп може да се опита да наложи свое виждане за „справедлив мир“, но това ще зависи не само от неговата воля, а и от готовността на Киев и Москва да се съгласят на нещо, което не изглежда нито лесно, нито справедливо.