През последните месеци темата за новите тарифи, предложени от администрацията на Доналд Тръмп, предизвиква сериозни дискусии в световен мащаб. Тези мерки засягат широк кръг от страни и стоки, като целта им е да намалят търговския дефицит на САЩ, който от години нараства. В тази статия ще разгледаме кои държави и продукти са най-засегнати, какви са потенциалните последици за световните пазари и как това може да повлияе на Русия, въпреки че тя не е пряко включена в списъка на засегнатите страни.
Кои страни са най-засегнати?
Тарифите засягат общо 185 държави, като сред най-големите потърпевши са основните експортьори към САЩ. На първо място е Китай, срещу когото вече съществуващите 20% мита бяха увеличени с допълнителни 30%. Следват страни като Япония, Виетнам, Южна Корея и Тайван, които също са изправени пред значителни допълнителни тарифи. Интересно е да се отбележи, че дори по-малки държави като Лесото, които изнасят диаманти и други стоки за САЩ, попадат в обхвата на тези мерки.
Изключение от тарифите правят страни като Канада и Мексико, които са част от споразумението USMCA, както и Русия, Беларус, Северна Корея и Куба, които по непонятни причини не са включени в списъка. Въпреки това, мащабът на мерките е толкова голям, че те засягат почти целия свят.
Кои стоки са обект на тарифите?
Тарифите обхващат широк спектър от продукти – от енергийни ресурси като нефт и газ до промишлени стоки като стомана, алуминий, автомобили и електромобили. Специално внимание се обръща на електромобилите, за които се въвеждат допълнителни мита, което предизвика остра реакция от страни като Канада. Тези стоки са ключови за световната икономика, а новите тарифи ще окажат допълнителен натиск върху глобалните пазари.
Какво е целта на Тръмп?
Според Тръмп, целта на тези тарифи е да се намали търговският дефицит на САЩ, като се ограничи вносът от страни с голям търговски излишък спрямо Америка. Например, Виетнам и Тайван изнасят значителни количества готова продукция и полупроводници, докато по-малки държави като Лесото разчитат на износа на суровини. Тръмп вярва, че чрез налагането на тези мита ще се стимулира местното производство в САЩ и ще се намали зависимостта от чуждестранни доставки.
Как ще реагират засегнатите страни?
Много от засегнатите държави вече обявиха, че ще предприемат контрамерки. Бразилия и Европейският съюз, например, заявиха, че ще въведат ответни мита срещу САЩ, което може да ескалира в глобална търговска война. Това ще доведе до преструктуриране на световните вериги на доставки, като някои страни може да потърсят нови пазари за своите стоки.
Какво означава това за Русия?
Въпреки че Русия не е пряко засегната от тарифите, ефектът върху нея може да бъде двоен. От една страна, спадът в търсенето на енергоносители, причинен от нарушените вериги на доставки и намаленото глобално потребление, може да доведе до понижаване на цените на нефта и газа – ключови експортни стоки за Русия. Това би оказало натиск върху рублата, която е силно зависима от енергийните пазари.
От друга страна, Русия може да спечели от ситуацията, като заеме освободените ниши на пазара. Например, страната би могла да увеличи износа на селскостопанска продукция към Югоизточна Азия или на нефт към Източна Европа. Освен това, отслабването на долара след обявяването на тарифите вече доведе до укрепване на рублата спрямо американската валута, макар че спрямо еврото ситуацията остава различна.
Ще има ли икономически криза?
Сравненията с кризите от 2008 и 2020 г. са неизбежни, но засега ситуацията е различна. Докато през 2008 г. кризата беше предизвикана от финансови фактори, а през 2020 г. от пандемията, сегашните събития са резултат от търговска политика. Мащабът на последиците зависи от това дали тарифите ще влязат в сила в пълния си обем на 5 април 2025 г. и дали някои страни ще успеят да договорят отстъпки с Тръмп.
За малки държави като Лесото или Виетнам, които разчитат в голяма степен на износа към САЩ, последиците могат да бъдат катастрофални, тъй като търговията с Америка представлява значителна част от техния БВП. За по-големи икономики като Китай и Тайван ефектът ще бъде сериозен, но те имат повече ресурси за адаптация.
Ако тарифите влязат в сила, световната икономика ще се нуждае от години, за да се адаптира. Компании като Honda вече обмислят преместване на производството си от Мексико в САЩ, но подобни процеси са бавни и скъпи. Това ще доведе до допълнителни разходи за производителите, които вероятно ще бъдат прехвърлени върху потребителите, ускорявайки инфлацията – тенденция, която напомня на логистичните проблеми по време на пандемията от 2020 г.
В заключение, тарифите на Тръмп са изненада за света и могат да предизвикат значителни сътресения. Докато САЩ се стремят да „защитят“ своята икономика, останалият свят се готви за контрамерки. Очите на всички са насочени към 5 април, когато ще стане ясно какъв ще бъде пълният мащаб на тези промени.