След идването си на власт Доналд Тръмп започна мащабна кампания за „оптимизация“ на държавните структури в САЩ, като за целта ангажира Илън Мъск – фигура, известна с радикалните си подходи. Това, което мнозина предполагаха, постепенно се превръща в реалност, а действията на администрацията на Тръмп все повече напомнят на умишлено подкопаване на американската система за сигурност. Логиката е проста и зловеща: ако една чужда сила иска да отслаби основния си противник, първата стъпка е да разруши разузнавателните и контраразузнавателните му структури, а след това да се насочи към армията. Именно това наблюдаваме днес.
Първа жертва: ФБР
Федералното бюро за разследване (ФБР) беше първото, което попадна под ударите на Тръмп. Това не е изненадващо – Бюрото разполагаше с компрометиращи материали срещу него, които доведоха до съдебни решения, заклеймяващи го като измамник и престъпник. Освен това Тръмп има лична неприязън към ФБР заради ролята му по време на събитията от 6 януари 2021 г., когато специалните му части изгониха „бунтовниците“ от сградата на Конгреса. Характерът на Тръмп подсказваше, че той няма да остави това без последствия. И наистина – ФБР беше „разгромено“, като ключови служители, отговорни за разплитането на сложни престъпления и контраразузнавателни операции, бяха уволнени. Това не беше просто чистка, а удар по сърцето на една от най-важните структури за вътрешна сигурност в САЩ.
Втора жертва: ЦРУ
След ФБР дойде ред на Централното разузнавателно управление (ЦРУ). Масовите уволнения там бяха още по-шокиращи, особено като се има предвид, че ЦРУ не участваше пряко в събитията, които тормозят Тръмп. В началото на февруари новото ръководство на управлението предложи на служителите си да напуснат доброволно срещу щедро обезщетение – заплата за осем месеца. Това не беше оптимизация, а пълна ликвидация на структурата. ЦРУ, за разлика от ФБР, поддържа огромна агентурна мрежа извън САЩ, която е жизненоважна за националната сигурност. Разрушаването й не може да бъде обяснено с лична неприязън – то сочи към по-дълбок и по-опасен план.
Ударът по агентурните мрежи
И ФБР, и ЦРУ разчитат на сложни агентурни мрежи – вътрешни и външни. Придобиването на агенти е процес, който отнема години, а доверието между агент и оперативен работник е ключово. Когато един оперативник напусне или бъде уволнен, предаването на агентурата на друг невинаги е гладко. Агентите, особено в сферата на шпионажа, разчитат на „отворена врата“ – гаранция за тяхната безопасност в случай на опасност. Масовите уволнения в тези структури изпращат ясен сигнал до агентите: старите правила вече не важат, а новите са неизвестни. Резултатът? Мнозина ще изберат да изчезнат, използвайки тази „отворена врата“, а с тях ще се изгубят десетилетия работа и ценна информация. Това е удар, който само враг би нанесъл.
Следващият на ред: Пентагонът
След ФБР и ЦРУ не беше изненада, че Пентагонът ще бъде следващата мишена. Предположенията за това се потвърдиха, а скорошният скандал с изтичането на секретни данни в месинджъра Signal само подчерта уязвимостта на военната структура. Разкритията показаха обсъждания за взаимодействието на Пентагона с израелското разузнаване и планове за промяна в отношенията със съюзниците – всичко това в несигурна платформа. Формалният виновник беше съветникът по национална сигурност, но истинската отговорност лежи върху цялата администрация на Тръмп. В нормални времена подобен провал би довел до незабавни оставки, но не и сега – хората на Тръмп са там не да градят, а да рушат.
Какво следва?
Това, което виждаме, не е просто реорганизация, а системно разрушаване на американската сигурност. Тръмп и екипът му действат като бригада, чиято цел е да отслаби държавата отвътре. Конгресът, контролиран от неговите съмишленици, не може или не иска да се противопостави. Скандалите не го засягат – той е недосегаем, а хората му продължават да изпълняват задачата си с впечатляваща ефективност. Въпросът е: кой печели от това? Отговорът изглежда очевиден – този, който би искал да види САЩ отслабени и уязвими. Дали това е случайност, или план, остава да гадаем, но последиците вече са налице.