Доларът се колебае преди публикуването на инфлационните данни в САЩ и новите тарифи

Доларът се насочва към стабилно приключване на седмицата в петък, но се очаква загуба за тримесечието, тъй като опасенията относно въздействието на тарифите върху растежа на САЩ понижиха доходността, акциите и валутата.

Еврото, което се задържа малко под $1.08, е на път да отбележи най-големия си тримесечен ръст от повече от година, с повишение от над 4% от началото на 2025 г. Причините за този ръст са перспективите за мир в Украйна, отслабването на долара и нарастващата доходност на германските облигации.

Японската йена също отбелязва леко укрепване, с тримесечен ръст от почти 4%, достигайки 151.19 йени за долар, въпреки устойчивите потребителски цени в Токио.

Най-добрите представящи се валути от групата на десетте най-развити икономики (G10) са скандинавските. Шведската крона е поскъпнала с около 11% от началото на годината, докато норвежката крона бележи ръст от близо 9%, тъй като централните банки на тези страни не бързат да понижават лихвените проценти.

Британският паунд остава стабилен на ниво от $1.2940 по време на азиатската сесия и отчита увеличение от около 3.5% от началото на годината.

По-късно в петък се очакват предварителните инфлационни данни за Франция и Испания, както и февруарските данни за основния инфлационен индекс PCE, предпочитан от Федералния резерв на САЩ. Ако месечният ръст се окаже по-слаб от очакваните 0.3%, това може да засили натиска върху долара и американските лихвени проценти.

Търговците остават предпазливи относно обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да обяви нови мащабни тарифи следващата седмица. Очаква се 25% мита върху вноса на автомобили да влязат в сила на 3 април, което може да ограничи търговията през уикенда.

Спадът на долара през последните месеци опроверга очакванията за негово поскъпване в контекста на тарифите на Тръмп. Това доведе до ликвидация на дълги позиции в долари, оставяйки търговците несигурни как да се позиционират в условията на променящи се търговски отношения.

Канадският долар обаче е нараснал с около 0.5% до C$1.4306 за долар, въпреки че Канада понесе основната тежест на няколко кръга от тежки американски тарифи. Възможно е еврото да бъде засегнато, ако Тръмп насочи вниманието си към Европа следващата седмица.

„Пазарът е в изчаквателна позиция“, казва Махджабин Заман, ръководител на валутните изследвания в ANZ в Сидни. „Смятам, че част от оптимизма за Европа се е разсеял, което е една от причините за лекото възстановяване на долара.“

Австралийският долар отслабна с 0.4%, достигайки $0.6283, оставайки в диапазона, който поддържа от декември. Той е на път да отбележи тримесечен ръст от около 2%.

В петък австралийският премиер насрочи парламентарните избори за 3 май. Следващата седмица новият състав на Управителния съвет на Централната банка на Австралия, включващ двама нови членове, ще проведе първото си заседание по паричната политика.