Спад на руската икономика на фона на падащите цени на петрола и инфлацията

руската икономика

През последната седмица цените на петрола бележат значителен спад, като марката Brent за първи път от половин година падна под 69 долара за барел. Това е тревожна новина за руската икономика, която разчита в голяма степен на приходите от износ на петрол. Според анализ на Bloomberg, базиран на данни от руското Министерство на финансите, през февруари приходите на Русия от данъци върху продажбите на петрол са намалели с близо 25% на годишна база.

Анализатори смятат, че този спад може да е резултат от намаляване на добива на суров петрол, като руските петролни компании вероятно ограничават производството в находищата с високи данъци и се фокусират върху проекти с данъчни облекчения.

Стагнация в индустрията и натиск върху финансовата система

Освен проблемите с приходите от петрол, руската икономика се сблъсква и с промишлен спад. Според Центъра за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози, през януари индустриалното производство в Русия е намаляло с 3,2%. Спадът засяга почти всички сектори – добив на полезни изкопаеми, производство на строителни материали, метални изделия и дървообработване. Причините за тази тенденция са свързани както с повишаването на основния лихвен процент от Централната банка, така и със засилването на санкциите и търговските ограничения.

Валутни манипулации и инфлационен натиск

Въпреки тези негативни икономически новини, руската валута показва нетипично укрепване – рублата е поскъпнала с близо 20% от началото на годината. Това обаче е резултат от целенасочени интервенции на Централната банка и Министерството на финансите, които се опитват да забавят инфлацията чрез по-евтин внос. Този механизъм изглежда обречен на неуспех, тъй като бизнесът в Русия не е склонен да намалява цените, дори и при по-благоприятен валутен курс. В резултат, дори основни стоки като млякото са поскъпнали с 30% за година, според данни от проекта „Цены сегодня“ за Telegram-канала „Сирена“.

Санкции и глобална икономическа несигурност

Въпросът за евентуалното облекчаване на санкциите срещу Русия продължава да бъде дискутиран. Александър Шохин, ръководител на Руския съюз на индустриалците и предприемачите, наскоро обсъди темата с представители на Американската търговска камара. Макар че се появяват слухове за възможно смекчаване на санкциите в някои сектори, особено в авиационната индустрия, реални стъпки в тази посока все още липсват.

В световен мащаб политиката на американския президент Доналд Тръмп също създава икономическа нестабилност. Скорошното премахване на вносните мита за стоки от Канада и Мексико само дни след въвеждането им е пример за хаотична търговска политика, която поражда несигурност сред инвеститорите. Според водещи анализатори, включително и инвеститора Уорън Бъфет, тази нестабилност може да доведе до глобален икономически спад.

Руската икономика е изправена пред сериозни предизвикателства – намалени приходи от петрол, спад в промишленото производство, натиск върху финансовата система и несигурност на международните пазари. Опитите за стабилизация чрез контролирано укрепване на рублата и намаляване на инфлацията не дават желания резултат. В същото време глобалната икономическа нестабилност, свързана с търговската политика на САЩ, добавя допълнителен риск за бъдещото развитие на руската икономика.