Тази седмица световната икономика преживя истински въртележки, подобно на американските увеселителни влакчета. Всички очакваха въвеждането на нови тарифи за внос в САЩ, които за някои държави можеха да достигнат до 50%. В последния момент обаче решението беше отложено лично от президента Доналд Тръмп – фигурата, която мнозина свързват с търговските войни. Какво се случи и какви са последствията?
Пауза в тарифите: 90 дни за преговори
Тръмп обяви 90-дневна пауза в плановете за увеличение на тарифите, като за 75 държави ще бъде въведена единна ставка от 10%. Това решение дойде след бурни дни на финансовите пазари, които отбелязаха значителни спадове. Японските индекси например паднаха с над 3%, докато в САЩ, след новината за паузата, индексът S&P 500 скочи с впечатляващите 9,5%. Властите в Пекин, от своя страна, отбелязаха, че остават отворени за преговори, въпреки че тарифите за Китай бяха увеличени на 145%.
Тръмп обясни решението си с необходимостта от гъвкавост: „Понякога трябва да заобиколиш стената, вместо да се опитваш да я пробиеш.“ Според него паузата е жест на добра воля, а той самият е „най-великият преговарящ“. В публикация в социалната мрежа Truth Social, подготвена съвместно с министъра на финансите Скот Бесент и министъра на търговията Хауърд Лютник, Тръмп призова за спокойствие и отбеляза, че сега е „идеалният момент за покупки“.
Реакции по света
Решението на Белия дом беше посрещнато с облекчение в много страни. Австралия, която внася от САЩ два пъти повече, отколкото изнася, настоя за нулеви тарифи, позовавайки се на споразумението за свободна търговия между двете държави. „Няма да приемем подобни действия за проява на приятелство“, заявиха от Канбера.
В Европа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС ще даде шанс на преговорите, като ответните мерки срещу САЩ също бяха замразени за 90 дни. Немският фондов индекс DAX отбеляза ръст от над 8%, което показва положителния ефект върху пазарите.
Финансови последици и обвинения в манипулации
Неочакваната пауза доведе до значителни печалби за някои от най-богатите хора в света. Според Bloomberg на 9 април милиардерите са спечелили рекордните 304 милиарда долара, благодарение на възстановяването на фондовите пазари. Илон Мъск например е добавил 36 милиарда долара към състоянието си, а Марк Зукърбърг – 26 милиарда.
Тези печалби обаче предизвикаха и подозрения. Демократите в САЩ, включително сенаторите Адам Шиф и Ричард Блументал, призоваха за разследване на администрацията на Тръмп за възможни пазарни манипулации и търговия с вътрешна информация. Постът на Тръмп в Truth Social, в който той призовава „сега е времето за покупки“, се оказа особено спорен. Въпреки това, според американски медии, е малко вероятно Сенатът да започне разследване, тъй като ключовите комисии са под контрола на Републиканската партия.
Анализ: Защо паузата беше неизбежна?
Според икономическия анализатор Андрей Бархота паузата в тарифите е била неизбежна. „Безкрайната ескалация е невъзможна. Пазарите се нуждаят от стабилност, за да оценят реалните ефекти от новите тарифи“, отбелязва той. Инвеститорите, които познават добре американския пазар, са очаквали този момент, следвайки златното правило: „Купувай на слуховете и продавай на новината.“
Бархота подчертава, че високата ликвидност на американския пазар прави обвиненията в манипулации трудни за доказване. „Лобизмът в САЩ е развита система, а информацията често се използва за създаване на пазарни очаквания“, добавя той. Според него големите инвеститори, подкрепили Тръмп, са успели да се възползват от паузата, но за компаниите като Apple и Amazon последните месеци са донесли по-скоро загуби заради несигурността.
Дългосрочни ефекти
Докато краткосрочните печалби радват пазарите, въпросът за дългосрочните последици остава отворен. Въвеждането на тарифи може да създаде нови работни места в САЩ и да стимулира промишленото производство, но според някои анализатори това е прекалено оптимистичен сценарий. Производството извън САЩ остава по-евтино, а нарастващият бюджетен дефицит на страната продължава да бъде сериозно предизвикателство.
Тръмп, който изглежда решен да влезе в историята, използва паузата, за да успокои пазарите и да подготви почвата за нови преговори. Дали това ще доведе до „страхотни сделки за Америка“, както той обещава, или ще задълбочи икономическата несигурност, предстои да разберем.