Tesla преживя един от най-тежките си периоди на борсата, отбелязвайки спад от 36% в стойността на акциите си през първите три месеца на годината. Това е третият най-голям срив в 15-годишната история на компанията като публично дружество и най-лошото й представяне от края на 2022 г., когато акциите се обезцениха с 54%.
Спадът през 2022 г. бе свързан с продажбата на акции на стойност над 22 милиарда долара от страна на главния изпълнителен директор Илон Мъск, за да финансира придобиването на Twitter (сега X). Наскоро Мъск обяви, че неговата компания за изкуствен интелект xAI е придобила X в сделка, оценяваща социалната мрежа на 33 милиарда долара.
През първото тримесечие на 2025 г. пазарната капитализация на Tesla намаля с над 460 милиарда долара. По-голямата част от този период съвпадна с времето на Мъск като ръководител на Департамента по ефективност на правителството (DOGE) в администрацията на президента Доналд Тръмп. DOGE има за цел да намали разходите и регулациите, като според официалните данни от 24 март програмата е спестила 140 милиарда долара – сума, която е значително по-малка от загубената пазарна стойност на Tesla.
„Моите акции в Tesla, както и тези на всички инвеститори, загубиха почти половината си стойност“, заяви Мъск по време на митинг в Грийн Бей, Уисконсин. Той добави, че новата му роля в правителството е „изключително скъпа работа“.
Допълнителен натиск върху акциите на Tesla оказват и продължаващите протести, бойкоти и нападения срещу магазини и превозни средства на компанията по целия свят. Освен това, новите автомобилни тарифи на администрацията на Тръмп, засягащи ключови доставчици на Tesla в Мексико и Китай, също предизвикват несигурност на пазара, допринасяйки за по-широка разпродажба в технологичния сектор. В резултат, индексът Nasdaq отбеляза спад от 10% през първото тримесечие – най-голямото му понижение от 2022 г.
Освен политическите фактори, Tesla се сблъсква и с вътрешни трудности, включително рязък спад в продажбите на нови автомобили и натиск да изпълни обещанията на Мъск за роботаксита, докато конкурентите ѝ набират преднина. Компанията обяви планове за стартиране на услуга за автономно споделено пътуване в Остин, Тексас, през юни, но анализатори изразяват съмнения относно възможността за спазване на този срок.
От близо десетилетие Мъск твърди, че съществуващите модели на Tesla могат да бъдат превърнати в роботаксита само чрез софтуерен ъпдейт. Въпреки това, последните изявления на компанията сочат, че за пълноценна автономност ще е необходим и хардуерен ъпгрейд.
Оптимизъм сред несигурността
Макар последният спад да е болезнен за акционерите, подобни колебания не са нещо ново за Tesla. През първото тримесечие на 2024 г. акциите паднаха с 29% заради намаляващите продажби и нарастващата конкуренция, но в края на годината те все пак поскъпнаха с 63%.
„В дългосрочен план смятам, че акциите на Tesla ще се представят добре“, заяви Мъск по време на митинга в Грийн Бей. „Така че, може би това е добра възможност за покупка.“