„Ензими с двойно лице“: Ново откритие обещава революция в борбата с рака

Метаболитни ензими

Метаболитни ензими, познати с ролята си в енергийната продукция, крият тайна втора работа – в ядрото на клетката, където дирижират деленето и поправката на ДНК. Това откритие на Центъра за геномна регулация (CRG) в Барселона разбива стари представи и открива нови пътища срещу агресивни ракови заболявания като тройно негативния рак на гърдата (TNBC). Може ли неочакваното „хоби“ на тези ензими да стане оръжие срещу рака?

Ензими извън зоната си
„Това е като да откриеш, че местният пекар е и пивовар“, казва Сара Сделчи, ръководител на изследванията, публикувани в Nature Communications. Ензимът MTHFD2, обикновено в митохондриите за синтез на клетъчни „тухлички“, се оказа ключов в ядрото за правилното делене на клетките. Без него митозата се проваля, хромозомите се объркват, а геномът става нестабилен. „Ядрото има свои метаболитни нужди“, обяснява Наталия Пардо-Лоренте, водеща в едно от проучванията.

Тайната на раковите клетки
Второто изследване разкрива как IMPDH2 помага на TNBC – най-агресивния рак на гърдата – да оцелява. Обикновено този ензим е в метаболизма, но в TNBC се мести в ядрото, поправяйки ДНК щети, които биха убили клетката. „Действа като механик“, казва Марта Гарсия-Као. Експериментите показаха, че увеличаването на IMPDH2 претоварва раковите клетки, карайки ги да се самоунищожат – „като да налееш вода в потъващ кораб“, добавя Лорена Еспинар. Това може да е пробив срещу устойчивостта на TNBC.

Нови хоризонти
Откритията сочат към двойна атака срещу рака – нарушаване на енергията и блокиране на ДНК ремонта. IMPDH2 си партнира с PARP1 – мишена на съществуващи лекарства – и може да стане биомаркер за по-добро лечение. „Това е нов клас терапевтични цели“, казва Сделчи. Изследванията променят представите ни – клетката е по-взаимосвързана, отколкото мислехме, а метаболитните ензими са нещо повече от енергийни работници.

Бъдещето на медицината
„Това е смяна на парадигмата“, отбелязва Пардо-Лоренте. Може би още ензими имат „втори живот“ в ядрото, чакащ да бъде открит. С комбинация от нови стратегии и стари лечения науката добива надежда срещу рака. Ще видим ли скоро тези ензими в действие срещу туморите, или това е само началото на дълъг път? Едно е сигурно – клетките разкриват тайните си, а медицината е готова да ги използва.

Powered by atecplugins.com