Тарифите върху лекарствата тревожат американците

Хапчета

В САЩ, където здравеопазването вече е финансово бреме за мнозина, заплахата от бъдещи тарифи върху вносните лекарства предизвиква вълна от тревога. За хора като 70-годишната Марша Кук от Лас Вегас, която разчита на множество генерични медикаменти при ограничен бюджет, дори намекът за поскъпване е като удар. „Имам високо кръвно, и само като се заговори за това, усещам стрес, който се качва по врата ми“, споделя тя. „Не знам какво ще се направи. Не знам какво ще правя аз.“

Кук не е сама в страховете си. Генеричните лекарства съставляват 90% от рецептите в САЩ, като почти половината от тях идват от Индия, която изнася за страната генерични медикаменти на стойност около 9 милиарда долара годишно, според данни на IQVIA Institute за 2024 г. Почти всички генерични лекарства в САЩ са вносни, което прави тарифите потенциална заплаха за милиони. В последния момент администрацията на Тръмп изключи фармацевтичните продукти от ответните тарифи в сряда, давайки временно облекчение на потребителите. Но опасенията остават.

„Хората си разпределят дозите“
Боби Бенсън, собственик и фармацевт в аптека Belmont в Лас Вегас, разказва за клиентите си, които едва свързват двата края. „Има хора, които не могат да си позволят дори малкото доплащане“, казва той. Някои вече разчитат на система за дългове, която той е създал, а други разпределят лекарствата си на половина или пропускат дози. „Много ме е страх, че пациентите ми ще се разболеят, ако тарифите влязат в сила“, предупреждава Бенсън. „Ако си на хапчета за кръвно и ги режеш наполовина или пропускаш, рискът от инсулт е висок.“

Според прогнози на ING Bank, реципрочните тарифи биха увеличили цената на обичайните сърдечни лекарства от 82 цента на 94 цента за хапче – допълнителни 42 долара годишно. При по-сложни лечения, като генерични лекарства за рак, скокът може да достигне между 8000 и 10 000 долара за шестмесечна рецепта. Това е непосилно за мнозина, особено в условия на нарастваща инфлация.

Растяща нужда от помощ
Неправителствената организация Care Chest в Рино, която подпомага с медицински консумативи и разходи за рецепти, отчита удвояване на нуждаещите се всяка година от 2023 г. насам. „С увеличаването на разходите за живот и цените на продуктите все повече работещи хора с осигуровки идват при нас“, разкрива програмният директор Анабела Ривера. Антелин Тротър, която разчита на групата за лекарства за бъбречно заболяване и високо кръвно, споделя: „Ще трябва да правя жертви. Няма да мога да си вземам нужните медикаменти, защото съм на бюджет.“

Надежда или несигурност?
Марша Кук не е убедена в обещанията на президента Тръмп, че краткосрочните трудности от тарифите ще доведат до дългосрочни ползи. „Надявам се, че знае какво прави, но дотогава искам да чуя от него: Какво ще правим?“, пита тя. За хора като нея и Тротър всяко повишение на цените не е просто цифра – то е въпрос на оцеляване. Докато здравната общност алармира, а пациентите се борят с несигурността, бъдещето на достъпа до лекарства в САЩ виси на косъм. Ще бъде ли намерено решение, или тарифите ще превърнат хапчетата в лукс?