Представете си свят, скрит на половин километър под ледената покривка на Антарктида, където животът пулсира в мащаби, които досега смятахме за невъзможни. В южната част на морето на Уедъл изследователски екип наскоро направи откритие, което преобръща представите ни за подводния живот. На дълбочина от 500 метра, под дебелия лед, учените попаднаха на най-голямата колония от рибни гнезда, откривана някога на Земята.
Според ново проучване, публикувано в научното списание Current Biology, около 60 милиона активни гнезда на ледената риба на Йона (Neopagetopsis ionah) заемат площ от най-малко 240 квадратни километра. Това е находка, която надхвърля всички предишни представи за рибните колонии. Досега изследователите бяха откривали само малки групи гнезда на ледени риби, наброяващи няколко десетки. Дори най-стадните видове риби, известни с гнездовия си начин на живот, образуват колонии от едва няколкостотин гнезда. Но това? Това е истински подводен мегаполис.
Откритието е дело на дълбоководния биолог Отун Пърсър от Института „Алфред Вегенер“ в Бремерхафен, Германия, и неговия екип. Те попадат на тази гигантска колония в началото на 2022 г., докато изследват мрака под ледената покривка. „Бяхме напълно изумени“, споделя Пърсър. „Никой не очакваше да намерим нещо подобно – не само заради мащаба, но и заради това колко добре организирана изглежда тази система.“
Ледената риба на Йона е известна със своята адаптация към екстремните условия на Антарктида, но досега учените не подозираха, че този вид може да образува толкова огромни и плътни колонии. Гнездата, които рибите изграждат на морското дъно, са подредени с изключителна прецизност, което предполага сложна социална организация.
Това откритие не само хвърля светлина върху биологията на ледената риба, но и поставя нови въпроси за екосистемата на Антарктида. Как е възможно толкова голяма колония да съществува в толкова сурова среда? Какво поддържа живота на милиони риби в този подводен свят, скрит под леда? И какви други тайни крие морето на Уедъл?
Учените вече планират нови експедиции, за да изучат по-добре тази уникална находка. „Това е като да откриеш изгубен град под водата“, казва Пърсър. „Всеки отговор, който намерим, ще отвори десетки нови въпроси.“
Едно е сигурно – Антарктида продължава да ни изненадва, разкривайки, че дори в най-екстремните кътчета на планетата животът намира начин да процъфтява. А под ледената покривка на морето на Уедъл, 60 милиона гнезда са доказателство за това.