На 14 март светът отбелязва Деня на Пи – празник, посветен на числото π (3,14159), което свързва обиколката на кръга с диаметъра му. Тази дата, 3/14, неслучайно съвпада с първите три цифри на π, а за любителите на математиката е повод да рецитират безкрайните му цифри, да обсъждат формули и – разбира се – да хапнат пай. Но какво прави Пи толкова специално и защо този ден е свързан с двама от най-великите умове в историята?
Какво е Пи?
Пи (π) е повече от число – то е математическа константа, която се появява в безброй формули в математиката и физиката. С приблизителна стойност 3,14159, Пи е ирационално и трансцендентно число, което означава, че не може да се изрази като дроб (въпреки че 22/7 е популярно приближение) и няма край или повтарящ се модел. Изчислено е до над 50 трилиона цифри след десетичната запетая, но за повечето практически изчисления са нужни само няколко. Безкрайността му обаче го превръща в предизвикателство – както за запаметяване, така и за изчислителни подвизи.
Като трансцендентно число, Пи е невъзможно да бъде корен на алгебрично уравнение с цели числа, което прави древната задача за „квадратиране на кръга“ с линийка и пергел неразрешима. Учените смятат, че цифрите му са случайно разпределени, но тази хипотеза все още няма доказателство.
Гении, родени и напуснали на 14 март
Денят на Пи носи и символично значение заради двама велики учени. На 14 март 1879 г. е роден Алберт Айнщайн – германският физик, създал теорията на относителността и прочут с уравнението E = mc², наречено „най-известното в света“. Носител на Нобелова награда за 1921 г. за откритието на фотоелектричния ефект, Айнщайн променя завинаги физиката.
На същата дата, но през 2018 г., светът се сбогува със Стивън Хокинг – британския космолог и автор, който като Луказиански професор по математика в Кеймбридж (пост, смятан за един от най-престижните в света) разкрива тайните на черните дупки и Вселената. Съвпадението на техните дати с Деня на Пи е още едно напомняне за връзката между математиката и гениалността.
Защо празнуваме?
Денят на Пи е не само за математиците. Това е празник на любопитството и креативността. Фенове по света се състезават да запомнят колкото се може повече цифри от π, а други пекат пайове – игра на думи с английското „pi“. На 14 март 2025 г., докато отбелязваме този ден, можем да си припомним и влиянието на Айнщайн и Хокинг, които също са оставили безкраен отпечатък в науката.
Така че, вземете парче пай, погледнете към звездите и се потопете в магията на Пи – числото, което ни напомня, че Вселената е пълна с безкрайни чудеса, готови да бъдат изследвани!