Учените са разкрили най-старото човешко лице в Западна Европа – фосили на древен индивид, наречен „Пинк“, живял на Иберийския полуостров преди 1,1 до 1,4 милиона години. Открит в пещерата Сима дел Елефанте в Испания, „Пинк“ може да е ключ към нова глава в еволюцията на човека, предлагайки поглед към първите заселници на континента. Кой е той и как променя представите ни?
Тайната на Сима дел Елефанте
През 2022 г. в пещерата Сима дел Елефанте, известна с едни от най-древните човешки останки в Европа, археолозите намират фрагменти от лице, няколко счупени кости и части от два зъба. Датирани между 1,1 и 1,4 милиона години чрез анализ на животински фосили и магнитни следи в почвата, тези останки са най-старите известни лицеви кости в Западна Европа. Наречени „Пинк“ в чест на албума на Pink Floyd „Dark Side of the Moon“ („Скритото лице на Луната“ на испански), те изненадват учените с уникалната си структура.
Не е Homo sapiens, нито Homo antecessor
„Пинк“ живее много преди появата на съвременния човек (Homo sapiens) в Европа преди 45 000 години и се различава от Homo antecessor, обитавал същия регион преди 860 000 години. Д-р Мария Мартинон, директор на Националния център за изследване на човешката еволюция, отбелязва: „Homo antecessor има по-модерно лице, подобно на нашето, с изпъкнала носна кост, докато „Пинк“ показва примитивни черти – плосък нос, напомнящ Homo erectus.“ Този вид, възникнал в Африка преди 2 милиона години, е първият, ходил изправен и използвал каменни сечива.
Първият европеец?
„Пинк“ прилича на Homo erectus, известен от находки в Грузия отпреди 1,8 милиона години, но западноевропейските фосили преди 800 000 години са рядкост. Каменни сечива от кварц и кремък, както и кости с резки от обработка, намерени близо до „Пинк“, показват, че той и неговите събратя са имали умения за лов и оцеляване, подобни на Homo erectus. Учените смятат, че „Пинк“ е част от първата вълна мигранти в Европа, но климатична промяна преди около 1,1 милиона години може да е унищожила тази популация, обяснявайки празнината във фосилните находки.
Нова ли е вида?
Макар да напомня Homo erectus, лицето на „Пинк“ е по-тясно от типичните представители на вида в Африка и Азия. С оскъдните фрагменти обаче учените не могат да потвърдят дали е нов вид. Затова го обозначават като Homo affinis erectus – термин, показващ близост с Homo erectus, но с отворена възможност за различна класификация. „Доказателствата все още не са достатъчни,“ казва д-р Мартинон.
Значение за еволюцията
Д-р Еудалд Карбонел, съдиректор на проекта, отбелязва: „Различните хоминински популации в Западна Европа през ранния плейстоцен показват, че регионът е бил ключов за еволюцията на рода Homo.“ Сега „Пинк“ ни напомня, че историята на човечеството е пълна с неразкрити глави. Дали е пионерът на Европа, или изгубен вид? Лицето му може да крие отговорите!