Микролуна в розови мечти

Розова луна

Тази събота вечер, 12 април 2025 г., лунните ентусиасти ще имат възможност да наблюдават необичайно явление – пълна „микролуна“, която ще изглежда по-малка от обикновено. Въпреки името си „розова луна“, тя ще блести в бяло-златист оттенък, а не в розово. Какво прави тази луна толкова специална и как да я видим в пълния й блясък?

Според д-р Ноа Петро, планетарен учен от НАСА, микролуната се случва, когато пълнолунието съвпада с апогея – най-далечната точка от Земята в елиптичната орбита на Луната. „Орбитата на Луната не е кръгла, а наподобява яйце. През годината има моменти, когато е по-близо, и други, когато е по-далеч“, обяснява Петро, който ръководи научния екип на мисията Artemis III за връщане на хора на Луната. Априлската микролуна ще бъде най-малката от трите през 2025 г., намирайки се на около 49 000 км по-далеч от Земята в сравнение с най-голямата суперлуна през ноември.

В сравнение със суперлуна, която се случва при перигея (най-близката точка до Земята), микролуната може да изглежда до 14% по-малка и 30% по-бледа. Разликата е трудно забележима с невъоръжено око, но чрез снимки или бинокъл става осезаема. „Радостта от наблюдението на Луната е, че всеки месец тя е различна“, казва Петро. За най-добро изживяване NASA препоръчва да изберете място с минимално светлинно замърсяване и да използвате бинокъл или телескоп. Луната ще достигне връхната си точка в 20:22 ч. източно време (01:22 ч. българско време на 13 април).

Името „розова луна“ няма нищо общо с цвета й, който идва от отразената слънчева светлина и обикновено е бял или златист. То е вдъхновено от пролетта в Северното полукълбо, когато цъфтят цветя като Phlox subulata – яркорозово диво цвете, известно като мъхнат флокс, което покрива склоновете в САЩ. Различни индиански племена също свързват априлската луна с пролетта, наричайки я „луна на пъпките“ (Тлингит), „цветна луна“ (Чироки) или „луна на големите листа“ (Апачи). В християнството първата пълна луна след пролетното равноденствие, известна като Пасхална луна, определя датата на Великден.

Какво още да очакваме в небето през 2025 г.?
След розовата микролуна през 2025 г. предстоят още осем пълни луни, включително суперлуни през октомври, ноември и декември. Ето някои от тях според Farmers’ Almanac:

12 май: Цветна луна
11 юни: Ягодова луна
10 юли: Еленова луна
5 ноември: Боброва луна
Годината ще бъде богата и на метеорни дъждове, като Лириди (21–22 април), Персеиди (12–13 август) и Геминиди (12–13 декември). Не пропускайте и двете затъмнения: пълно лунно на 7–8 септември, което ще даде на Луната червеникав оттенък („кървава луна“), и частично слънчево на 21 септември, видимо главно в Австралия и Антарктида.

Априлската микролуна е идеална възможност да се потопите в красотата на нощното небе. Макар да е по-малка, тя носи същата магия, която от векове вдъхновява поети и мечтатели. Вземете бинокъла, намерете тъмно кътче и се оставете на Луната да разкаже своята пролетна история. Кой знае – може би ще забележите разликата, която я прави уникална.

Powered by atecplugins.com