Общата валута на БРИКС: Фантазии и реалност

BRIKS

В съвременния шарен свят, все по-често се обсъжда възможността за създаване на алтернативна на долара, международна валута от страните в групата БРИКС. Това повдига редица въпроси: представлява ли това началото на нов финансов световен ред, край на доминацията на американския долар или е просто поредната амбициозна, но трудно осъществима идея?

Политическият контекст

Интересно е да отбележим, че бившият американски президент Доналд Тръмп на два пъти през последните шест месеца заплаши с въвеждане на стопроцентови мита върху стоки от страните от БРИКС, ако те се осмелят да пуснат своя обща валута. Същевременно, сред световните лидери, единствено Тръмп говори за валутата на БРИКС като за нещо реално и предстоящо, папагалствайки наративите на кремълските пропагандисти.

Фактите към момента

Към пролетта на 2025 година няма официално потвърдена информация за това каква точно ще бъде така наречената „валута на БРИКС“ и още по-малко е ясно кога тя би могла да се появи.

Руският диктатор Владимир Путин, още през октомври 2023 година заяви: „Що се отнася до единната валута на БРИКС, в момента не разглеждаме този въпрос. Той не е узрял. За да се говори за създаване на единна валута, трябва да имаме висока степен на интеграция на икономиките. И не само това – необходимо е да се постигне съпоставимо качество и обем на икономиките. По своята структура и ефективност те трябва да бъдат приблизително равностойни. В противен случай ще се сблъскаме с проблеми, дори по-големи от тези, които възникнаха например в Европейския съюз, когато беше въведена единната валута. Затова, това е отдалечена перспектива, но теоретично в бъдеще може да се говори за това.“

История и развитие на БРИКС

За първи път терминът БРИК (за Бразилия, Русия, Индия и Китай) е използван през 2001 година от аналитика на Goldman Sachs Джим О’Нийл в негов доклад, където той предположи, че благодарение на бързия си растеж и големите размери на икономиките си, тези страни могат да бъдат изключително привлекателни за инвеститорите.

През 2006 година Владимир Путин организира първата четиристранна среща на министрите на външните работи на страните от БРИК в рамките на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. През 2009 година Русия проведе в Екатеринбург първата среща на високо равнище на БРИК, която оттогава става ежегодна. Година по-късно към обединението се присъедини Южна Африка, добавяйки буквата „С“ към името.

До януари 2024 г., блокът съществуваше в този вид, когато към него се присъединиха Египет, Етиопия, Иран, Обединените арабски емирства, а след това и Индонезия. В резултат на това разширената група страни вече се нарича „БРИКС+“ и общо на тях се падат около 45% от населението на планетата и повече от една трета от световния БВП, но не в абсолютни стойности, а преизчислен по „паритет на покупателната способност“.

Защо идеята за обща валута е привлекателна?

БРИКС+ все по-често се разглежда, включително и от самите участници, като своеобразен противовес на Г-7 – клуба на западните демокрации, в който влизат САЩ, Канада, Япония, Франция, Италия, Великобритания и Германия.

Един от основните стимули за създаването на БРИКС беше и остава недоволството на „развиващите се страни“ (също известни, като „Третият свят“) от положението им в света. Техните икономики растат бързо, но политическите им позиции на международната арена се укрепват много по-бавно.

Един от начините, по които САЩ успяват да поддържат това разстояние и да карат недоволните да бъдат внимателни в действията си и дори в изявленията си, е доларът – основната световна резервна валута и основната валута в международната търговия и финансовите операции. Към днешна дата, 88% от световната търговия се извършва в американски долари.

Основни предизвикателства пред създаването на валута на БРИКС

За създаване на обща валута, подобна на еврото, според теорията за оптималните валутни зони на американския икономист Робърт Мъндел, е необходимо съчетание на няколко фактора:

  1. Напълно прозрачни граници за движение на работна сила и капитали в рамките на валутния съюз
  2. Тясна търговска интеграция между икономиките
  3. Разнообразен износ извън валутния съюз
  4. Готовност на правителствата да координират икономическата си политика, особено по отношение на бюджетните дефицити и държавния дълг
  5. Готовност за оказване на помощ на страните от валутния съюз, чиито икономики изпаднат в криза
  6. Сходна структура на икономиките и висока степен на диверсификация

Дори в Европейския съюз, който последователно вървеше към днешното ниво на икономическа интеграция от началото на 50-те години, все още не всичко върви гладко, а дълговата криза отпреди петнадесет години е ярко доказателство за това.

За БРИКС, който за разлика от ЕС не само не е формално обединение, но дори не се стреми към това, ситуацията е още по-сложна. През 2023 година, 15 години след първата среща на върха на БРИКС, взаимните търговски потоци съставляваха едва 6% от общия обем на външната търговия на Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР.

Алтернативни системи за международни разчети

Вместо създаване на обща валута, по-реалистична цел би било създаването на алтернативна система за международни разчети и съхранение на държавни резерви. Няколко такива инициативи са в процес на разработка:

  1. Инициативата R5 (2017): Насочена към разширяване на използването в световната икономика на националните валути на петте страни от БРИКС – бразилски реал, руска рубла, южноафрикански ранд, индийска рупия и китайски ренминби.
  2. BRICSPay: Мрежова организация без централен офис, предлагаща трансгранични плащания и преводи, включително поддръжка на криптовалути. Съставът на участниците в тази организация не се разкрива публично.
  3. BRICS Bridge: Платформа за разчети в национални валути, включително цифрови. В основата на технологията е криптовалутата, но не обикновена, а държавна – цифрови валути на централните банки.
  4. БРИКС Депозитарий: Специална институция за отчитане на правата върху притежание на ценни книжа, нещо като европейските Euroclear и Clearstream.

Към настоящия момент не съществува валута на БРИКС и кога точно ще се появи нещо подобно, не е известно. Теоретично идеята има право на живот, но на практика липсват както икономически предпоставки за нейната реализация, така и политическо съгласие.

Въпреки това, разговорите за това, че такава валута е необходима и ще се появи всеки момент, със сигурност ще продължат, тъй като това е отличен начин за демонстриране на борба и удобен мит, който може да се продава на населението, без да се предприемат реални действия.

Powered by atecplugins.com