„Последната вечеря на древна риба“: Фосил от Австралия разкрива тайни отпреди 16 млн. години

Фосили

Палеонтолози в Австралия откриха риба на до 16 млн. години, толкова добре запазена, че разбраха какво е яла за последно. Новооткритият вид Ferruaspis brocksi от Миоцена, намерен в Нови Южен Уелс, разказва история за древни екосистеми. Какво крие този фосил?

Съкровище в камъка
В местността McGraths Flat учените изровиха множество екземпляри на F. brocksi, вкаменени в гьотит – минерал, запазил дори меките тъкани и цветовете им. „Изумително е“, казва д-р Майкъл Фrese от Университета в Канбера пред Journal of Vertebrate Paleontology. С микроскопи те откриха в стомасите им ларви на комари, крила и мида – прозорец към диетата и средата им.

Нощни ловци
Ларвите на Chaoborus, основна храна на рибата, се крият денем в утайките. „F. brocksi вероятно е ловувала нощем“, обяснява Фресе. Мида на опашката на един екземпляр намеква за връзка с близка река. Контрастното оцветяване – тъмно отгоре, светло отдолу – и ивици подсказват, че рибите са плавали на ята, пазейки се от хищници.

Поглед към миналото
Преди милиони години, когато днес равнините доминират, там е имало гъсти дъждовни гори. F. brocksi, подобна на днешните корюшки, е живяла само в сладки води – рядкост за вида си. „Това е парче от пъзел на цяла екосистема“, казва Фrese. Ще разкрие ли още тайни от древния свят?