Серия от загадъчни експлозии, на руски кораби в Средиземно море

Преди няколко седмици кораб на „Отбранителната логистика“ на федерацията „Голяма мечка“, пътуващ от района на Гибралтар към източната част на Средиземно море, потъна след три последователни експлозии в машинното отделение. Първо загуби ход, след това започна да поема вода, наклони се силно и в крайна сметка изчезна под водата. Официално се твърдеше, че корабът е бил на път от Балтика към Владивосток, но като се има предвид честото изключване на транспондерите на руските съдове, не е изключено крайната му дестинация да е била сирийското пристанище Тартус. Вече обаче това няма значение – трюмовете му сега са обитавани от раци и друга морска фауна.

Оказа се обаче, че преди да приеме подводно местожителство и по този начин да се присъедини към флагмана на Черноморския флот – крайцера „Москва“, „Голямата мечка“ е успяла да хвърли „букета“. А букетът е бил уловен от товарния кораб „Спарта“ с някакъв пореден номер. По неизвестни причини този кораб загубил ход в източната част на Средиземно море, между бреговете на Сирия и Кипър, но не потънал. Твърди се, че с минимална скорост се е отправил в неизвестна посока, но въпросът е – какво е станало с „букета“?

Според руската преса букетът не просто е полетял, а е направил още няколко „еволюции“ след „Спарта“. Вражеските медии описват ситуацията така:

През последния месец три танкера в Средиземно море бяха повредени от експлозии, чиито причини все още не са установени… И трите танкера, според данни от системи за проследяване на кораби, преди инцидентите са посещавали руски пристанища. Подобни инциденти в Средиземно море не са се случвали от десетилетия…

Най-вероятно терминът „първи“ се отнася до танкерите, а не до други класове кораби, като товарните, за които вече стана дума. Въпреки това, подробностите около случилото се с танкерите изглеждат като заплетен криминален роман.

В края на януари близо до турското пристанище Джейхан беше повреден петролен танкер Seacharm, управляван от компанията Thenamaris. През февруари край бреговете на Либия се случи експлозия на кораба Grace Ferrum, плаващ под либерийски флаг. Танкерът, превозващ химикали, получи сериозни повреди и се наложи спасителна операция. Оператор на кораба е кипърската компания Cymar. Накрая, на 15 февруари, в италианското пристанище Савона, след две експлозии, беше повреден подводният корпус на танкера Seajewel, управляван от гръцката компания Thenamaris. Няма пострадали от екипажа, нито разлив на петрол. Прокуратурата в Савона разглежда различни версии, включително експлозия на боеприпаси, съобщава Fatto Quotidiano.

С две думи, „букетът“ се е поразходил доста добре и вече няма съмнение, че е полетял нататък. Единственият въпрос, който остава, е: какво ще стане с самолетоносача „Кузя“? Ако все пак го пуснат в морето, традиционно ще се насочи към Средиземно море. А там… вече го чакат цветя.

Автор – Антиколорадос
Превод и адаптация – Георги Борисов