„Тъмната сила отслабва?“: Ново откритие за тъмната енергия може да пренапише съдбата на Вселената

Тъмна материя

Тъмната енергия – загадъчната сила, която съставлява почти 70% от Вселената и разгонва галактиките все по-бързо – може да не е вечна, както мислехме. Учени от международния проект Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) обявиха на среща на Американското физическо общество, че тя вероятно отслабва. Ако това се потвърди, вместо безкрайно разширяване Вселената може да се срине в „Големия крах“. На прага ли сме на космическа революция?

Тъмната енергия под лупа
От DESI анализираха движението на близо 15 милиона галактики и квазари, създавайки 3D карта на 11 милиарда години от историята на Вселената. Първите данни за 6 милиона обекта през 2024 г. намекнаха, че тъмната енергия, която Алберт Айнщайн смяташе за константа, може да намалява. Новите резултати, комбинирани с наблюдения на свръхнови, първична светлина и изкривявания на галактики, подсилват тази хипотеза. „Това е дълбоко интригуващо“, казва Алекси Лото-Харнет, говорител на DESI. „Може да сме пред голямо откритие.“

Постоянна или избледняваща?
Ако тъмната енергия е постоянна, Вселената ще се разширява вечно, ставайки все по-студена и пуста. Но ако отслабва, както предполагат данните, разширението може да спре и да доведе до „Големия крах“ – обратен взрив, при който всичко се срутва. „Сега има шанс всичко да свърши“, казва Мустафа Ишак-Бушаки от Тексаския университет. „Добре ли е това, или зле? Не знам.“ Засега обаче резултатите не достигат златния стандарт на статистическа сигурност, а DESI планира да картографира 50 милиона обекта до 2026 г.

Космически съюзници
Други проекти също следят тъмната енергия. Телескопът Euclid на Европейската космическа агенция, стартирал през 2023 г. за 1,5 милиарда долара, ще създаде карта на небето за шест години, генерирайки 70 000 терабайта данни. Обсерваторията Vera C. Rubin в Чили също ще добави своите наблюдения скоро. „Искаме няколко екипа да потвърдят това с висока точност“, казва космологът Крис Пардо от Южна Калифорния. Само тогава ще знаем дали да пренапишем учебниците по космология.

Преломен момент
„От изненадващо откритие стигаме до момент, в който може да изхвърлим старото разбиране за Вселената“, отбелязва Бувнеш Джейн от Пенсилванския университет. Ако тъмната енергия наистина отслабва, това променя не само бъдещето, но и начина, по който виждаме физиката. Ще свърши ли всичко в самота, или в грандиозен финал? Докато учените събират парчетата на тази космическа загадка, едно е ясно – съдбата на Вселената виси на косъм, а ние сме свидетели на историята в действие.

Powered by atecplugins.com