В последните седмици ситуацията около Израел продължава да бъде напрегната и динамична, като решенията, които предстои да бъдат взети, могат да определят бъдещето на региона за години напред. На фона на продължаващия конфликт в ивицата Газа и нарастващото напрежение в Сирия, израелското правителство е изправено пред сложни стратегически избори, които предизвикват както вътрешни, така и международни дебати.
Коридорът Филадельфия и рискът от нова война в Газа
Едно от ключовите решения, които Израел трябва да вземе, е свързано с изтеглянето на войските си от т.нар. коридор Филаделфия – граничната зона между ивицата Газа и Египет. Според първоначалните договорености това изтегляне трябва да започне в събота, която отбелязва 42-ия ден от първия етап на споразумението за примирие с Хамас. Въпреки това, решението все още не е окончателно прието. В Израел съзнават, че изтеглянето от коридора може да се превърне в начало на обратно броене към следващата война. Според анализатори, това би дало възможност на Хамас да се възстанови, което прави ситуацията изключително деликатна.
В момента израелската армия остава разположена в коридора и по периметъра на Газа, като към района са изпратени допълнителни бронетанкови и пехотни части. Причината е ясна – опасенията от възобновяване на бойните действия нарастват. Американски издания като „Уол Стрийт Джърнъл“ съобщават, че Хамас се подготвя за нова война, макар че е малко вероятно групировката да е в състояние сама да инициира мащабен конфликт. По-скоро, ако война избухне, тя вероятно ще бъде започната от Израел, като превантивна мярка срещу укрепването на Хамас.
Планове за бъдещето на Газа
На този фон започват да се появяват различни предложения за разрешаване на кризата в Газа. Един от тях идва от лидера на парламентарната опозиция Яир Лапид, който представи своя план във Вашингтон. Идеята му е контролът над Газа да бъде прехвърлен на Египет за период от 15 години, през които египетските власти да „почистят“ региона от радикални елементи. В замяна на това на Египет се предлага опрощаване на външния му дълг от 155 милиарда долара. Планът звучи амбициозно, но Египет категорично го отхвърли още в зародиш, което поставя под въпрос неговата осъществимост.
Друг популярен план, свързван с името на Доналд Тръмп, предвижда разселване на населението на Газа. Проблемът обаче остава същият – няма яснота къде биха могли да бъдат преселени толкова много палестинци, особено предвид радикализацията на част от тях, под влиянието на идеологията на „Мюсюлманските братя“. Нито една държава не проявява желание да приеме такъв брой хора, което прави плана на Тръмп по-скоро политически ход, отколкото реална стратегия.
В същото време в Израел се водят разговори и за други предложения – от планове на военните до идеи в рамките на правителството. Макар и бавно, това показва, че поне се търсят решения, което е стъпка напред в сравнение с предишното застопоряване.
Размяна на заложници и затворници
Друг важен аспект от кризата е свързан с преговорите за освобождаване на заложници, държани от Хамас, и палестински затворници в израелските затвори. Последните събития, включително скандалът с подмяната на телата на заложници, оставиха дълбок отпечатък върху израелското общество. Властите настояват за предаване на телата на четирима заложници без излишни церемонии, като това се очаква да стане в четвъртък чрез посредничеството на Египет. В замяна Израел ще освободи 602 палестински затворници.
По отношение на живите заложници – между 21 и 27 души според различните оценки – Хамас настоява за размяна срещу 500 до 1000 затворници. Ако това се случи, може да се стигне до пълно изпразване на израелските затвори от палестински задържани, макар че те бързо биха се напълнили отново, предвид продължаващите операции в Йудея и Самария.
Сирия: Нова буферна зона
Паралелно с кризата в Газа, Израел предприема решителни действия в Сирия. Наскоро израелските ВВС нанесоха мощни удари край Дамаск, насочени срещу военни обекти, включително бази на Първа дивизия на сирийската армия, командвана до скоро от Маер Асад – брат на Башар Асад. Ударите целят демилитаризация на южните райони на Сирия, които Израел вижда като потенциална заплаха, подобна на тази в Южен Ливан.
Израелските власти обявиха, че няма да допуснат превръщането на Южна Сирия в зона за действие на терористични групи. Премиерът Бенямин Нетаняху подчерта, че провинциите Кунейтра и Суейда ще бъдат превърнати в демилитаризована буферна зона. Тази нова концепция за сигурност, повлияна от събитията на 7 октомври 2023 г., вече се осъществява чрез разширяване на контрола на израелските сили в региона.